Pogrzeb poety Ryszarda Sobieszczańskiego

228

Dnia 20 lutego 2020 roku w wieku 76 lat zmarł Ryszard Sobieszczański, poeta mieszkający w Piasecznie. Msza święta pogrzebowa odbyła się 25 lutego 2020 r. o godz. 12.00 w kościele św. Anny w Piasecznie, po której nastąpiło odprowadzenie Prochów na miejscowy cmentarz parafialny.

Ryszard Sobieszczański – urodzony w Toruniu, ukończył Politechnikę Szczecińską na wydziale Budownictwa Lądowo-Wodnego. Pracował jako inżynier na budowach, w biurze projektów i jako pilot wycieczek zagranicznych. Dużo podróżował, RFN – wieloletni pobyt, wielokrotnie Włochy, Francja, Szwajcaria, Austria.

Od roku 1989 zajmował się wyłącznie literaturą. Pisał wiersze, opowiadania i tłumaczył literaturę języka niemieckiego (m. innymi R. Wondratschek, G. Grass, B. Brecht, H. Deinet, M. Schwab, G. Schramm). Publikował wielokrotnie w czasopismach społeczno-kulturalnych w Polsce (m. inn. “Spojrzenia”, “Radar”, “Tygodnik Kulturalny”, “Poezja”, “Nowy Medyk”) i RFN.

Autor pięciu tomików wierszy: “I spotkałem człowieka..” (1989), “Ty i ja” (1991), “Oswajanie Nieskończoności” (1994), “Potęga pokory” w wyborze ” 99 wierszy” (1998 ) i “Kartagina i pomarańcze” (2004).