Bezdomni. Na zdjęciu straż miejska interweniująca w zniszczonym domu.
Archiwum SM

Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób doświadczających kryzysu bezdomności. Apelujemy o zwracanie uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Bezdomność jest jednym z problemów społecznych, który może dotknąć każdą osobę. Sytuacja życiowa może sprawić, że doświadczy jej osoba, po której nigdy byśmy się tego nie spodziewali. Bezdomność dotyka różne osoby, niezależnie od płci, poziomu wykształcenia, statusu społecznego, ekonomicznego, wykonywanego zawodu, orientacji seksualnej czy stanu cywilnego. Wyzwaniem dla społeczeństwa jest nauczenie się traktowania osób bezdomnych na równi z innymi, bez wytykania, bez obrażania i dyskryminowania. Jednym z zadań Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest podejmowanie działań, które mają zmieniać ten negatywny wizerunek oraz postrzeganie osób doświadczających bezdomności.

Pomoc MGOPS w Piasecznie

Osoba w kryzysie bezdomności, w zależności od tego jakiej formy pomocy potrzebuje, może skorzystać z różnego rodzaju pomocy zapewnianej przez gminę Piaseczno za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W Jadłodajni Miejskiej w MGOPS przy ul. Świętojańskiej 5A w Piasecznie od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 14.00 wydawane są ciepłe posiłki dla osób w trudnej sytuacji socjalno-bytowej, przyznane na podstawie decyzji administracyjnej.

W Jadłodzielni przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie można skorzystać z dostępnej żywności codziennie w godzinach od 7.30 do 18.30.

Osoba w kryzysie bezdomności ma możliwość uzyskania pomocy w formie tymczasowego schronienia za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie przy współpracy ze Strażą Miejską w Piasecznie.

Ponadto swoją działalność przy parafii św. Anny w Piasecznie prowadzi Caritas Piaseczno. W ramach działalności Caritas Piaseczno prowadzi następujące formy pomocy:
– łaźnia, pralnia i suszarnia dla osób bezdomnych, która działa we wtorki i piątki w godzinach 16.00 – 18.00 oraz w soboty w godzinach 9.00 – 12.00,
– kawiarenka – otwarta jest codziennie w godzinach 7.30 – 8.30 oraz 17.30 – 18.30,
– pomoc żywnościowa z prowadzonego przez siebie magazynu,
– darmowa pomoc psychologiczna.

Zwracajmy uwagę na osoby potrzebujące pomocy

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla osób doświadczających bezdomności, który uniemożliwia zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, przez co stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zwracamy się z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby doświadczające bezdomności na terenie gminy Piaseczno, które szukają schronienia w piwnicach, na klatkach schodowych, w opuszczony budynkach, altanach ogrodowych, na strychach, dworcach, ogródkach działkowych. Prosimy o informowanie MGOPS w Piasecznie o zauważonych osobach doświadczających bezdomności pod numerem telefonu 22 756-72-63 w godzinach 8.00 – 16.00. Po tych godzinach lub w weekendy informację należy kierować do straży miejskiej – na numer alarmowy 986 a w wyjątkowych sytuacjach na numer alarmowy służb ratunkowych 112.

– Straż miejska kontroluje miejsca, w których mogą przebywać bezdomni, prosimy jednak mieszkańców o czujność i alarmowanie służb, gdy zauważymy, że ktoś może potrzebować pomocy. Wspólne podjęcie działań, szybkie alarmowanie odpowiednich służb i instytucji pozwoli uniknąć wielu nieszczęść i tragicznych w skutkach następstw zimy i trudnych warunków atmosferycznych – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.