Pomoc rzeczowa i finansowa dla obywateli Ukrainy
foto MGOPS Piaseczno

Gmina Piaseczno wspiera przebywających na naszym terenie uchodźców wojennych z Ukrainy. Nadajemy numery PESEL, przyjmujemy wnioski i wypłacamy świadczenia pieniężne. Udzielamy również informacji, przekazujemy paczki z żywnością i wznawiamy wydawanie odzieży.

Od blisko miesiąca Urząd Miasta i Gminy w Piasecznie w oparciu o specustawę z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, nadaje uchodźcom numery PESEL. Do tej pory w naszym urzędzie numer PESEL otrzymało już około 2 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy opuścili swoją ojczyznę po 24 lutego 2022 r.

Rozpoczęliśmy nadawanie numerów PESEL dla obywateli Ukrainy
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Polski numer ewidencyjny pozwala uchodźcom uzyskać między innymi wsparcie finansowe w postaci jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł czy 500+ na dziecko. Wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia wpływają do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do tej pory wpłynęło ich blisko 2000. Wnioski o 500+ należy składać w ZUS.
Urząd Miasta i Gminy Piaseczno przyjmuje również wnioski od mieszkańców gminy, którzy które zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Przyjęliśmy już 400 takich wniosków dotyczących 1500 osób, którymi zaopiekowali się nasi mieszkańcy. Wypłata świadczeń już się rozpoczęła.

Nadal działa też Punk Informacyjny przy ul. Warszawskiej 1 (wejście od pl. Piłsudskiego) oraz magazyn przy ul. Fabrycznej 2 (wejście od ul. Puławskiej), w którym uchodźcy mogą odbierać przygotowane dla nich paczki z żywnością i innymi artykułami pierwszej potrzeby.

Pomoc rzeczowa i finansowa dla obywateli Ukrainy. Na zdjęciu tir z darami.
foto Hanna Kułakowska-Michalak

Duża część darów pochodzi z transportów zagranicznych. Do Piaseczna trafiają kolejne tiry wypełnione pomocą przekazaną przez mieszkańców i firmy z krajów Europy zachodniej, m.in. Irlandii, Portugalii, Niemiec, Holandii.
Trafiają one do uchodźców, którzy zatrzymali się na naszym terenie, ale również wysyłamy transporty na teren Ukrainy.

Wznawiamy wydawanie odzieży dla obywateli Ukrainy. Punkt będzie działał na Stadionie Miejskim przy ul. 1 Maja 16 w Piasecznie (biały namiot).
Od 19 kwietnia 2022 r. punkt będzie czynny od po poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 16.00.

Пункт видачі одягу для громадян України працюватиме за адресою вул. 1 Maja, 16 в Пясечно (білий намет на Муніципальному стадіоні). Графік роботи пункту:
15 квітня 2022 року – з 10:00 до 15:00
18 квітня 2022 року – вихідний
з 19 квітня 2022 року працює з понеділка по п’ятницю з 11:00 до 16:00