ilustracja Park Rowerowych Umiejętności w Zalesiu Górnym
Park Rowerowych Umiejętności

W Zalesiu Górnym powstaje singletrack opracowany razem z entuzjastami jazdy terenowej na rowerach, a w Żabieńcu gmina zbuduje park rowerowy do nauki i treningu rowerowych umiejętności.

Od wielu lat pasjonaci rowerów MTB jeździli po Lesie Chojnowskim w okolicach Ośrodka Wisła, wytyczając trasy. Po lasach można chodzić i jeździć na rowerze, ale bez zgody Nadleśnictwa Chojnów nie można ingerować w ukształtowanie terenu.

Jednocześnie w wielu miejscach w Polsce zaczęto tworzyć wąskie, jednokierunkowe ścieżki rowerowe zwane singletrackami. Najpopularniejsze ścieżki są w Sudetach i Beskidach – zna je chyba każdy entuzjasta rowerów.

Takich entuzjastów nie brakuje i u nas – do burmistrza Daniela Putkiewicza zgłosili się rowerzyści z Kolarskiego Klubu Sportowego Bicykl Piaseczno z propozycją zbudowania legalnego i oficjalnego singletracka w Zalesiu Górnym. A ponieważ zarówno burmistrz, jak i jego zastępcy również są entuzjastami rowerów, przekonanie ich co do zasadności realizacji takiego pomysłu nie zajęło dużo czasu.

– Znaczniej więcej czasu zajęły oczywiście procedury formalne: uzyskanie zgód właścicielskich, zaprojektowanie ścieżki, wybór wykonawcy i realizacja projektu – wyjaśnia wiceburmistrz Robert Widz. Rada Miejska zgodziła się na finansowanie tego projektu, a dodatkowo gmina uzyskała dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 297 850 zł. dofinansowana na przedsięwzięcie pod nazwą „Park rowerowy przy Jeziorce” warte ogółem 650 000 zł.

Mazowsze Dla Sportu #MazowszeDlaSportuProjekt o nazwie Park Rowerowych Umiejętności został podzielony na dwie części. Pierwsza to singletrack w Zalesiu Górnym, który już jest gotowy. Jak mówi jeden z pomysłodawców i architektów tego projektu, pan Mariusz Maciejewski: – Mamy najlepsze bandy na Mazowszu!

Trwają jeszcze prace nad regulaminem. Oficjalne otwarcie naszego singletracka nastąpi wiosną 2024 r.

Druga część projektu to park rowerowy do nauki jazdy rowerami MTB, z hopkami, bandami, przeszkodami, na którym każdy będzie mógł ćwiczyć swoje rowerowe umiejętności. Realizowany jest w Żabieńcu w okolicy ul. Rybackiej i również ma być gotowy wiosną.

– Powstaje zatem świetna infrastruktura rowerowa, która z pewnością przyciągnie entuzjastów rowerów nie tylko z naszej gminy – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – Dziękujemy panom Mariuszowi Maciejewskiemu, Adamowi Dulowi i Pawłowi Kowalskiemu za pomysł, inspirację i pomoc w realizacji tego zadania.

Piaseczno_rowerowe