Prace nad planem miejscowym dla Zalesia Górnego

2326
las

Wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych i sporządzona na ich podstawie zaawansowana koncepcja urbanistyczna dla Zalesia Górnego zostały przekazane projektantowi w celu przełożenia na „język miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.

Pracownia projektowa GM Projekt Grzegorz Malinowski sporządziła projekt planu, który jest obecnie w fazie opiniowania i uzgodnień przez różne instytucje. Tymczasem urbaniści z UMiG Piaseczno prowadzą dalsze prace wspomagające sporządzanie projektu. Na pierwszy plan wysuwa się obecnie konieczność przeprowadzenia tzw. odlesienia. Większość działek w Zalesiu Górnym ma status działki leśnej (w całości lub w części – zgodnie z informacją zawartą w wypisie z rejestru gruntów). Na mapie wsi wygląda to jak mozaika terenów o różnym sposobie użytkowania (tereny leśne lub budowlane). Ma to wpływ na możliwość zagospodarowania poszczególnych działek, gdyż na jednych można budować, a na innych jest to utrudnione.

Dlaczego „odlesiamy”?

By można było zrealizować wizję urbanistyczną, jaką opracowano dla Zalesia Górnego, niezbędne jest zapewnienie możliwości rozwoju zabudowy mieszkaniowej oraz różnego rodzaju usług. Na działkach o statusie działek leśnych nie jest to możliwe. Dlatego UMiG Piaseczno zdecydował o wystosowaniu wniosku do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uzyskanie zgody na odlesienie wszystkich działek leśnych.

Jak się to robi?

Lasy w Zalesiu Górnym, zarówno prywatne, jak i te będące własnością Skarbu Państwa, mają status tzw. lasów ochronnych z uwagi na położenie w odległości 10 km od granic administracyjnych miasta liczącego ponad 50 tysięcy mieszkańców – Warszawy. Oznacza to, że są one szczególnie chronione ze względu na swoje funkcje biologiczne, przyrodnicze, środowiskowe czy gospodarcze. By można było takie grunty odlesić, najpierw trzeba przeprowadzić procedurę tzw. zdjęcia ochronności.

W zależności od rodzaju własności lasu zdjęcia ochronności dokonuje minister właściwy do spraw środowiska (w przypadku lasów państwowych) lub starosta (w przypadku lasów prywatnych). W obu przypadkach cały proces w pierwszym etapie musi zostać zaaprobowany przez Radę Gminy oraz wszystkich właścicieli poszczególnych działek leśnych. Zdjęcie ochronności nie może się odbyć bez zgody właścicieli nieruchomości. Kolejnym etapem jest uzyskanie decyzji starosty oraz ministra środowiska.

Na jakim etapie jesteśmy?

Obecnie w Wydziale Urbanistyki i Architektury sporządzany jest wniosek o zdjęcie ochronności. Do właścicieli działek leśnych zostanie wkrótce wysłany list polecony zawierający prośbę Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno o wyrażenie zgody na pozbawienie ochronności lasu oraz oświadczenie do wypełnienia przez właścicieli o wyrażeniu zgody na zdjęcie ochronności lasu. Bardzo prosimy o wypatrywanie listonosza i niezbagatelizowanie tej przesyłki, gdyż w stosunku do działek, których właściciele nie wypełnią oświadczenia, procedura odlesieniowa nie będzie kontynuowana.

Czy zdjęcie ochronności i zmiana przeznaczenia gruntu z działki leśnej na nieleśną oznacza możliwość wycinania drzew bez ograniczeń?

Oczywiście nie! Drzewostan na działkach innych niż leśne (np. budowlanych czy usługowych) podlega ochronie na zasadach przewidzianych w ustawie o ochronie przyrody oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W opracowywanym planie dla Zalesie Górnego będą wprowadzone zapisy nakazujące zachowanie istniejącej, wartościowej przyrodniczo zieleni wysokiej oraz zostaną określone minimalne wskaźniki powierzchni biologicznie czynnej na działkach budowlanych. Te i inne ustalenia projektu planu z zakresu ochrony środowiska będą wprowadzone, aby zmiana przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne nie zmieniła leśnego charakteru miejscowości.