Pracownicy gminnych przedszkoli przebadani

2727
test serologiczny
pixabay.com

Znamy już wyniki testów jakie gmina przeprowadziła 200 pracownikom przedszkoli. Są optymistyczne.

Przeprowadzone 20 maja badania nie wykazały powodów do niepokoju i zaostrzonych działań. – Jednakże z powodu niejasnego wyniku badania u 3 spośród 200 poddanych testom osób podjęliśmy decyzję o powtórzeniu badania, które zostanie przeprowadzone we współpracy z Piaseczyńskim Sanepidem – wyjaśnia burmistrz Daniel Putkiewicz. Osoby te zostaną skierowane do pracy po otrzymania wyniku z ponownego badania testem zlecanym przez służby sanitarne tj. testem PCR.

Badania serologiczne
Badania w trosce zarówno o bezpieczeństwo pracowników jak i przedszkolaków i ich rodzin Burmistrz zlecił gminnej przychodni przy ul. Fabrycznej, która wykonuje testy serologiczne. Wykonywane testy anty SARS-CoV-2 w klasie IgM / IgA mówią o tym, czy dana osoba nie jest w trakcie choroby i są jednymi z możliwych pod względem technicznym i finansowym do wykonania przez samorząd. Są one dedykowane osobom, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów do wykonania badań PCR czyli z wymazu nosogardzieli.

Apel do rządu o testy PCR
– Nie planujemy powtarzania testów u pracowników oświaty powracających do pracy w placówkach oświatowych gdyż ta próba oraz codzienne informacje otrzymywane od Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotyczące gminy Piaseczno potwierdzają, że na ten moment nie jest to konieczne – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, I Zastępca Burmistrza.
Gmina Piaseczno przychyla się natomiast do apelu prezydentów, burmistrzów i wójtów o systemowe przeprowadzanie badań u pracowników oświaty.
– Tylko instytucje rządowe mają możliwość zlecania testów PCR, które dają 100 proc. pewności. Dlatego zwrócimy się do wojewody z prośbą o środki na ten cel i gotowi jesteśmy na organizacyjne wsparcie i współpracę w tym zakresie – dodaje Burmistrz Daniel Putkiewicz.

Stabilna sytuacja w gminie
Z wiedzy pozyskiwanej od Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piasecznie wynika, że sytuacja na terenie gminy jest od kilku tygodni stabilna. Stan na 24 maja to 6 izolacji czyli osób, które są chore i przebywają w domu oraz 59 osób na kwarantannie .
Na kwarantannie przebywają osoby , które miały kontakt z osobą chorą oraz osoby przyjeżdżające z zagranicy. Wzrost w tej grupie wynika właśnie z tego drugiego powodu, m.in. pracownicy sezonowi zza wschodniej granicy kierowani są na 14-dniowe, profilaktyczne kwarantanny.

Przestrzegajmy zasad higieny
Pomimo stabilnej sytuacji na naszym terenie wciąż apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad: często myjmy i dezynfekujmy ręce, unikamy zgromadzeń, stosujmy zasadę dystansu społecznego, nośmy maseczki w miejscach publicznych.