przejdź offline. na zdjęciu wymalowany napis przed przejściem dla pieszych.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Rozpoczęliśmy malowanie przy przejściach dla pieszych napisów, które mają przypominać o konieczności skupienia uwagi na sytuacji na drodze, a nie ekranie smartfona.

Z inicjatywą wymalowania specjalnych napisów przy przejściach dla pieszych wyszła radna Rady Miejskiej w Piasecznie Ewelina Wójcik. Napisy “Przejdź offline” mają służyć poprawie bezpieczeństwa pieszych. Wiele osób bowiem porusza się w przestrzeni miejskiej patrząc w ekran telefonu komórkowego. Dotyczy to również momentu przechodzenia przez jezdnię. Tymczasem nawet jeśli mamy zielone światło, podczas przechodzenia przez ulicę powinniśmy zachować czujność i zwracać uwagę na sytuację na drodze.

Pierwsze napisy “Przejdź offline” zostały już wykonane przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Piasecznie (przy ul. Świętojańskiej oraz al. Kalin). Wykonawca ma wskazane kilkanaście lokalizacji, w których przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zostaną wymalowane kolejne napisy. Będą one zlokalizowane na drogach gminnych prowadzących przede wszystkim do szkoły, ale też przy większych węzłach komunikacyjnych. Łącznie powstanie ich 70 przy 35 przejściach dla pieszych.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z przepisami, przechodzenie przez pasy z telefonem zagrożone jest karą w wysokości 300 zł.