Przyjęliśmy do szkół ponad 400 dzieci z Ukrainy.
fot. pixabay.com

Do piaseczyńskich szkół zapisanych zostało już ponad 400 dzieci z Ukrainy. Dołączają do istniejących klas, ale tworzymy również oddziały przygotowawcze. W związku z tym szukamy do pracy nauczycieli z Ukrainy.

Dotychczas przyjęliśmy w gminnych szkołach ponad 400 ukraińskich dzieci. Są one przyjmowane do szkół i klas w miarę wolnych miejsc.
– Szacujemy, że łącznie we wszystkich szkołach możemy przyjąć około 600 ukraińskich uczniów – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Oczywiście mierzymy się z dużym wyzwaniem organizacyjnym, starając się zapewnić miejsca dla nowych uczniów, którzy mają nie tylko prawo, ale też obowiązek nauki przebywając na naszym terytorium, nie tracąc z oczu dobra naszych uczniów.

Specustawa daje możliwość zwiększenia liczebności klas do 29 uczniów. W naszej gminie w klasach 1-3 nie przekraczamy liczby 27. W starszych klasach, dbając o polskich uczniów, również staramy się nie zwiększać liczebności klas.

W związku z tym, że Szkoła Podstawowa nr 5 przyjęła dotychczas największą liczbę ukraińskich dzieci (tj. około 120) postanowiliśmy utworzyć oddziały przygotowawcze dla dzieci zgłoszonych do klas IV-VIII w SP nr 5. Oddziały te będą zlokalizowane w Szkole w Złotokłosie. Oznacza to, że wszyscy uczniowie z Ukrainy przyjęci do SP 5 do ww. klas od poniedziałku 21 marca co rano będą autobusem przewożeni na lekcje do szkoły w Złotokłosie. Uczniowie ukraińscy zapisani do młodszych klas tj. 1-3 zostają w SP 5 przy ul. Szkolnej .

– Rozważamy również, w miarę potrzeby, tworzenie oddziałów przygotowawczych w innych szkołach. Sytuacja jest dynamiczna, ale na bieżąco reagujemy na pojawiające się wyzwania – zaznacza wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Jednocześnie informuję, że tworzymy bazę danych nauczycielek i nauczycieli z Ukrainy.

Nauczyciele z Ukrainy, którzy chcieliby podjąć pracę na naszym terenie, proszeni są o kontakt z Centrum Usług Wspólnych: cuw@cuw.piaseczno.eu (ШАНОВНІ ВЧИТЕЛІ З УКРАЇНИ, ЯКЩО ВИ ПОТРЕБУЄТЕ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ, ПРОШУ ЗВЕРТАТИСЯ ЗА CUW@CUW.PIASECZNO.EU).

Oddział przygotowawczy to klasa, w której mogą być umieszczone dzieci pochodzenia ukraińskiego lub innej narodowości. W oddziale można łączyć dwa lub więcej roczników, może liczyć do 25 osób. Uczniowie realizują polski program edukacyjny.