Pudełko życia

4824
„Pudełko życia” to tak naprawdę tuba z ważnymi informacjami, którą osoby starsze, samotne powinny trzymać w swoim domu w lodówce
„Pudełko życia” to tak naprawdę tuba z ważnymi informacjami, którą osoby starsze, samotne powinny trzymać w swoim domu w lodówce

Nowa inicjatywa Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno o nazwie „pudełko życia” ma na celu ułatwienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców gminy. Skierowana jest do osób samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych, seniorów 65+.

„Pudełko życia” to tak naprawdę tuba z ważnymi informacjami, którą osoby starsze, samotne powinny trzymać w swoim domu w lodówce. Pomoże ona w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni wejdą do mieszkania i odnajdą osobę nieprzytomną lub z trudnościami komunikacyjnymi, będącymi wynikiem np. wylewu czy udaru. Ratownik, wiedząc, że „pudełka życia” są trzymane w lodówkach, szybko znajdzie pojemnik i dotrze do wszystkich ważnych informacji o pacjencie, co znacznie może przyśpieszyć właściwą pomoc.
Informacje, jakie senior podaje na specjalnej karcie włożonej do „pudełka życia”, obejmują listę chorób i przyjmowanych leków, uczuleń na leki, przebytych operacji. Wpisuje się również kontakt do rodziny czy do lekarza prowadzącego, a także miejsce trzymania dokumentacji medycznej. Można też zasugerować, czy klucze do mieszkania ratownik powinien zabrać wraz z pacjentem do szpitala, czy może oddać sąsiadowi. Ważna jest też informacja, czy w mieszkaniu są zwierzęta i kto mógłby się nimi zająć pod nieobecność seniora.
W „pudełku życia” obok karty informacyjnej znajduje się naklejka, którą należy nakleić na drzwiach lodówki. Dlaczego właśnie tu? W całym kraju prowadzona jest akcja promocyjna „pudełek życia”, która wskazuje lodówki jako to miejsce w domu, które łatwo odnaleźć, które znajduje się w prawie każdym domu, prawie zawsze w kuchni lub w przyległym pomieszczeniu.
– Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach. Dlatego zachęcam serdecznie do odbierania „pudełek życia” z państwowych przychodni zdrowia zlokalizowanych na terenie gminy Piaseczno – mówi burmistrz Zdzisław Lis. – Warto przygotować rzetelne informacje, zgodnie z wytycznymi zawartymi w tubach, i pamiętać o ich aktualizowaniu – podkreśla burmistrz.

„PUDEŁKO ŻYCIA” DOSTĘPNE JEST OD PAŹDZIERNIKA 2015 W NASTĘPUJĄCYCH PUNKTACH:
– Przychodnia Rejonowa Nr 1 w Piasecznie, ul. Fabryczna 1
– Przychodnia Rejonowa Nr 2 w Piasecznie, ul. Skrzetuskiego 17
– Wiejski Ośrodek Zdrowia w Głoskowie, ul. Górna 20
– Wiejski Ośrodek Zdrowia w Zalesiu Górnym, ul. Złotej Jesieni 1
– Wiejski Ośrodek Zdrowia w Złotokłosie, ul. Runowska 1