Rusza kolejny sezon Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego

2251
Piaseczyński Rower Miejski. Na zdjęciu stacja rowerowa z rowerami.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Szósty sezon Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego ruszy 1 marca 2023 r. Od tego roku w naszej gminie funkcjonował będzie rower miejski IV generacji.

Podobnie jak w latach ubiegłych od marca do końca listopada mieszkańcy będą mogli wypożyczać rowery miejskie. Obsługę Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego nadal realizować będzie firma Nextbike Polska S.A., z którą Gmina Piaseczno podpisała umowę na obsługę Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego do końca 2025 roku. W tym roku nastąpią jednak zmiany w korzystaniu z rowerów. Rowery będą obsługiwane w pełni przez aplikację na telefon. Nadal jednak będzie można je wypożyczać i zwracać tylko w sąsiedztwie istniejących stacji. Można będzie je wstawić do stojaka lub pozostawić na własnej stopce. Wypożyczenia i zwroty będą następowały poprzez wybranie odpowiedniej opcji w aplikacji i otwarcie/zamknięcie blokady O-lock zamontowanej na tylnym kole roweru. Blokada ułatwi też korzystanie z przerwy podczas wypożyczenia roweru.

rower miejski. na zdjęciu miejskie rowery.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Szczegółowe informacje o zasadach wypożyczeń dostępne są w regulaminie na stronie www.piaseczynskirower.pl.

Nowe zasady, ale dotychczasowe stacje

Nowe totemy z informacjami o zasadach korzystania z PRM oraz rowery pojawiły się już na 6 naszych stacjach: Dworzec PKP (ul. Dworcowa), Centrum (obok sądu przy ul. Kościuszki), Stadion Miejski (ul. 1 Maja), Górki Szymona (aleja Brzóz), Józefosław (róg ul. Cyraneczki i Julianowskiej) oraz Słowicza (róg ulic Jarząbka i  Żytniej). Użytkownicy posiadający już konta w systemie Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego nie muszą się martwić – ich konta nadal będą aktywne. Na razie rowery wypożyczyć i zwracać będzie można jedynie w obrębie gminy Piaseczno. Wprawdzie 1 marca 2023 r. rusza również Warszawski Rower Publiczny, ale zapewnienie kompatybilności obu systemów będzie możliwe dopiero po uruchomieniu obu systemów na nowych zasadach. Trzeba pamiętać, że w Warszawie ruszy aż 300 stacji, w związku z tym Warszawa chce najpierw sprawdzić działanie systemu w samej stolicy a dopiero później dołączyć rowery miejskie działające w aglomeracji. Gmina Piaseczno zgłosiła wniosek o zapewnieni kompatybilności obu systemów do władz Warszawy i czekamy na podpisanie porozumienia w tej sprawie. Jak tylko rowery będzie można wypożyczać i zwracać również w Warszawie – poinformujemy o tym na stronie gminy www.piaseczno.eu.

Ponad 15 tysięcy wypożyczeń

A jak wyglądają statystyki korzystania z PRM w 2022 roku? Na koniec sezonu mieliśmy 4 007  zarejestrowanych kont. W ciągu roku 2022 zarejestrowanych zostało 15 127 wypożyczeń. To o 50% więcej niż rok wcześniej! Statystycznie przejeżdżaliśmy 2 km podczas jednego wypożyczenia a średni czas wypożyczenia wyniósł 34 minuty. Łącznie użytkownicy Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego przejechali w 2022 roku 30 254 km.

Logo rowerowe Piaseczno