Spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec w Józefosławiu

229

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec, które odbędzie się 23.11.2023 (czwartek) o godz. 19:00 w Klubie Kultury w Józefosławiu, ul. Julianowska 67A. Wstęp na wydarzenie, którego partnerem jest Biblioteka Publiczna w Piasecznie, jest wolny. 
Katarzyna Groniec, polska piosenkarka, w latach 90-tych związana z teatrem Buffo, zagrała Ankę w musicalu Metro. Jest laureatką wielu festiwali i przeglądów piosenki aktorskiej. Nagrała kilka płyn autorskich. 16 marca 2018 premierę miał jej dziesiąty album studyjny pt. Ach!, za który otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii „muzyka poetycka roku”. Płytę promowała singlami „Nie kocham” i „Koko”.
W 2023 napisała książkę „Kundle”, o której rozmawiać będziemy na spotkaniu w Józefosławiu.
O książce
“Brawurowy debiut. Miasto między Zabrzem a Rybnikiem. Niedaleko stąd do Toszka, niemieckiego Tost, z wielkim domem wariatów. W latach wojny był tam obóz jeniecki dla Anglików. Uwieczniają go co najmniej trzy książki. Jedną z nich napisał sir P.G. Wodehouse. Potem funkcjonowało tam więzienie NKWD. Trzy tysiące ofiar. Tego się z Kundli nie dowiemy. Minęło ćwierć wieku. Miasto jest wysypiskiem rozbitków. Niepełne rodziny, podwójne tożsamości, poharatane dusze. Śląscy autochtoni, przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie, Niemcy. A nad tym wszystkim – instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno. Bo scalić się tego nie da. To miejsce, gdzie pękła więź języka i świata, gdzie króluje niekonkluzywność, a w codzienności otwiera się egzystencjalna otchłań. Proza Groniec balansuje na skraju tej przepaści – zwykłej i niezwykłej zarazem – ze sprawnością literackiego ucha i języka, jakiej zazdrości się nie tylko debiutantom.”
Eliza Kącka
Autorka o sobie
“Jestem piosenkarką. Urodziłam się w Zabrzu 22.02.1972. Nie podobało mi się, że w tej dacie jest tak dużo dwójek. Szybko zaczęłam mówić, ale nie chciało mi się chodzić. Żeby mnie sprowokować do wysiłku, zabierano mi zabawki i kładziono je trochę dalej niż na wyciągniecie ręki. Bawiłam się palcami. Piosenkarsko zadebiutowałam na komunii siostry mając półtora roku. Ku ogólnej konsternacji Mazurkiem Dąbrowskiego. Lubiłam pisać ale nienawidziłam dwójek i pytania: jak ktoś, kto tyle czyta, może walić tyle ortów?
Postanowiłam komunikować się śpiewem. Po pięćdziesiątce nabrałam odwagi.”
Katarzyna Groniec
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/341063985094659/
Artykuł Spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec w Józefosławiu pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec w Józefosławiu