Parkomaty – drugi obszar od 1 lutego 2018 r.

22231
Parkomat

OD 1 lutego 2018 r. obowiązywać będzie płatne parkowanie w obszarze B, czyli na ulicy Kościuszki od ul. Wschodniej do Ronda “Solidarności”. Na tym odcinku zainstalowane zostały 3 nowe parkomaty.

Przypominamy, że aby skorzystać z darmowego postoju w strefie płatnego parkowania, konieczne jest wcześniejsze pobranie w parkomacie biletu na 45 minut. Brak takiego biletu za szybą samochodu skutkował będzie naliczeniem opłaty dodatkowej. Strefa jest kontrolowana w sposób ciągły przez kontrolerów.

4 grudnia 2017 r. ruszyła strefa płatnego parkowania w centrum miasta – obszar A. Obszar B zacznie zaś funkcjonować od 1 lutego 2018 r.

Pamiętajmy, że należy niezwłocznie po zaparkowaniu pobrać bilet w automacie, nawet jeśli chcemy skorzystać z pierwszych darmowych 45 minut. W przypadku braku biletu kontrolerzy będą nakładać opłatę dodatkową w wysokości 50 zł (30 zł jeśli dokonamy jej w ciągu 48h w automacie).

W systemie działa 12 urządzeń do pobierania opłat, które obsługują 197 miejsc parkingowych. Dobra informacja dla osób chcących załatwić w centrum miasta najpilniejsze sprawy jest taka, że parkowanie przez pierwsze 45 minut jest darmowe. – To pokazuje, że naszą intencją nie jest obciążanie mieszkańców dodatkowymi opłatami, a chęć rozwiązania problemów z zaparkowaniem samochodu poprzez stworzenie systemu rotacyjnego – mówi burmistrz Zdzisław Lis. Decyzja o stworzeniu strefy podjęta została na wniosek kupców i osób prowadzących działalność gospodarczą. – Dziś obserwujemy, że większość miejsc postojowych wzdłuż ul. Kościuszki jest zajmowana w dni powszednie przez samochody osób dojeżdżających do pracy, którzy zostawiają swoje auta na 8 godzin, blokując dojazd do lokali użytkowych i punktów handlowych – dodaje burmistrz.

Z myślą o tych osobach przygotowane zostały  alternatywne, darmowe miejsca postojowe. Ok. 100 aut zmieści się przy ul. Nadarzyńskiej. Parking  ten wykonany jest z geokraty. – Miejsce na kolejne 100 samochodów znajduje się na gminnej działce przy ul. Kilińskiego – wyjaśnia Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza. – W pierwszym etapie mamy więc łącznie z parkingiem na ul. Sierakowskiego trzy miejsca, gdzie będzie można bez opłat zostawić samochód na dłużej. Docelowo planujemy budowę parkingów wielopoziomowych – dodaje wiceburmistrz.

Parkomaty dostarczone są przez firmę MBS Computergraphik za Błonia, która obsługiwać będzie też system od strony technicznej. Pierwsze 45 minut, raz na dobę jest darmowe. Jeśli planujemy postój na1 godzinę to zapłacić musimy 2,5 zł. Minimalna kwota opłaty wynosi 1 zł.
Kierowca niezwłocznie po zaparkowaniu musi podejść do parkomatu, wpisać numer rejestracyjny pojazdu, odebrać bilet i umieścić go w widocznym miejscu za szybą w samochodzie.

– Opłat dokonywać można zarówno bilonem, jak i przy użyciu kart płatniczych – wyjaśnia Wiesław Sokołowski z Wydziału Infrastruktury i Transportu Publicznego. – Zastosować można też aplikację mobilną – dodaje.
Kierowca, który nie zapłaci za parkowanie lub będzie miał przeterminowany bilet musi liczyć się z karną opłatą w wysokości 30 zł jeśli dokona jej w ciągu 48 godzin, lub 50 zł jeśli nie zmieści się w tym terminie. Co ciekawe, będzie możliwa dopłata do już ważnego biletu jak również dokonanie opłaty karnej bezpośrednio w parkomacie za pomocą karty płatniczej.

Strefa płatnego parkowania obejmie:

obszar A:

– ul. Kościuszki od ul. Kościelnej do ul. Wschodniej,

– łącznik przed Urzędem między ul. Kościuszki a ul. Sierakowskiego,

– ul. Sierakowskiego wzdłuż placu Kisiela,

– ul. Rynkową;

obszar B:

– ul. Kościuszki od ul. Wschodniej do ronda „Solidarności”.

Płatne parkowanie obowiązywać będzie w dni powszednie w godz. 8.00-18.00

Pierwsze 45 min. – 0,00 zł
za pierwszą godzinę – 2,50 zł
za drugą godzinę – 3,00 zł
za trzecią godzinę – 3,50 zł
za czwartą i każdą kolejną godzinę – 2,50 zł

Regulamin kontroli opłat

Strefa płatnego parkowania – procedura