Święto Niepodległości

956
99. rocznica odzyskania niepodległości
99. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada zapraszamy na piaseczyńskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą świętą za Ojczyznę o godz. 10.00 w kościele pw. św. Anny w Piasecznie. Następnie na placu Piłsudskiego odbędą się przemowy przedstawicieli władz samorządowych i organizacji społecznych, po czym będzie można obejrzeć defiladę historyczną „Polskie drogi do niepodległości 2017”, przedstawiającą formacje wojskowe i naród polski w zrywach narodowych. W defiladzie weźmie udział grupa rekonstruująca m.in.: Legiony Piłsudskiego, Orlęta Lwowskie, żołnierzy 1920 r., Ochotniczą Legię Kobiet, harcerzy łączności, żołnierzy AK i Żołnierzy Niezłomnych. Defiladzie będą towarzyszyły samochody pancerne oraz motocykle.
W godz. 11.00–14.00 zaplanowano Piknik Historyczny, podczas którego prezentowane będzie umundurowanie i wyposażenie z różnych epok, odbędą się też warsztaty, szkolenie z musztry i strzelanie z moździerzy.
O godz. 12.00 w Przystanku Kultura zapraszamy na spotkanie historyczne „Do Niepodległości”, podczas którego sylwetki żołnierzy Legionów Piłsudskiego przedstawią autorzy „Słownika Legionistów Polskich 1914–1918” – prof. dr hab. Janusz Cisek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ewa Kozłowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego. Spotkanie umożliwi zainteresowanym sprawdzenie czy i w jakich formacjach w LP służyli przodkowie. Spotkanie tłumaczone będzie na język migowy.
Muzycznym akcentem obchodów będzie natomiast koncert Lwowskiego Chóru „Echo” o godz. 13.00 w auli błękitnej Domu Parafialnego w Piasecznie. Będzie to występ 35-osobowego chóru mieszanego, którego dewizą są słowa: „Pieśnią do serca – sercem do Ojczyzny”. W repertuarze chóru znajdują się pieśni sakralne, patriotyczne, lwowskie i popularne. Chór jest laureatem konkursów i festiwali międzynarodowych.
Obchody zakończą „Spotkania z Pieśnią Niepodległą” w Szkole Podstawowej w Zalesiu Górnym o godz. 16.15, które prowadzić będzie prof. Grzegorz Nowik, a oprawę muzyczną i akompaniament do wspólnego śpiewania zapewni Stanisław Szczyciński.

Organizatorzy: Urząd Gminy w Piasecznie, Starostwo Powiatowe, Parafia pw. Św. Anny w Piasecznie, Centrum Kultury w Piasecznie, Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”.

Wstęp wolny