Szkoła Rodzenia „Uśmiech Rodziców” w centrum Piaseczna

993
szkoła rodzenia
foto archiwum UMiG Piaseczno

W gminnym lokalu przy ul. Szkolnej 1 w Piasecznie prowadzona jest szkoła rodzenia. Zajęcia są bezpłatne. W 2023 roku z zajęć przygotowujących do porodu i opieki nad noworodkiem skorzystały 492 przyszłe mamy.

Szkoła rodzenia w Piasecznie prowadzona jest przez położne pracujące zawodowo w Szpitalu św. Anny. Zajęcia dla przyszłych mam prowadzone są od 21 tyg. ciąży. Jest to najlepszy czas, aby zacząć przygotowywać się do nowej roli. Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa. Przyszłe mamy są jednak zachęcane do uczestnictwa w zajęciach, ponieważ niosą one za sobą wiele korzyści. Warto spróbować, zwłaszcza że zajęcia są całkowicie bezpłatne. Szkoła rodzenia korzysta z pomieszczeń należących do gminy, które zostały użyczone bezpłatnie (najemca pokrywa tylko koszty utrzymania lokalu) Szpitalowi św. Anny w Piasecznie z przeznaczeniem na prowadzenie szkoły rodzenia.

Udział w zajęciach w szkole rodzenia pozwala na zdobycie ważnych umiejętności dotyczących porodu, opieki nad noworodkiem i połogu. Położne udzielają cennych wskazówek związanych z pielęgnacją, łagodzeniem różnego rodzaju dolegliwości, reagowaniem w sytuacjach nagłych i pierwszą pomocą. Posiadanie takiej wiedzy zmniejsza stres i wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Niektóre zajęcia w szkole rodzenia prowadzone są z udziałem osoby towarzyszącej. Dzięki temu panie mogą zaangażować partnera w wiele aspektów związanych z ciążą, porodem i opieką nad dzieckiem. Dzięki temu mężczyzna nie pozostaje bierny. Wie, jak pomóc kobiecie w łagodzeniu bólu porodowego i wspierać ją w różnego rodzaju kryzysach.

Bezpłatna szkoła rodzenia w Piasecznie organizuje zajęcia grupowe. Przyszła mama ma okazję poznać kobiety, które są w zbliżonym momencie ciąży. Tym samym może uzyskać od nich wsparcie i zrozumienie, ponieważ zmagają się one z podobnymi problemami. Wiele znajomości zapoczątkowanych w szkole rodzenia przeradza się w długotrwałe przyjaźnie.

Program zajęć szkoły rodzenia:

  • Aktywny poród: ćwiczenia oparte na nauce przygotowania do porodu, praktyka oddechu podczas porodu, formy łagodzenia bólu porodowego, relaksacja podczas porodu, aktywne ćwiczenia na matach i piłkach
  • Techniki laktacyjne: promowanie karmienia piersią, zasady i techniki karmienia, sposoby rozwiązywania najczęstszych problemów laktacyjnych
  • Opieka i pielęgnacja noworodka: kąpieli, pielęgnacji całego ciała, przewijania, ubierania i noszenia noworodka
  • Zajęcia z psychologiem: emocje w ciąży, jak przygotować się emocjonalnie na przyjście dziecka, oswojenie lęku przed porodem, emocje po porodzie i w czasie karmienia
  • Pierwsza pomoc: ćwiczenia z fantomem z zakresu udzielania pierwszej pomocy noworodkowi
  • Połóg: omówienie tematyki połogu, jak przebiega połóg? jakie są najczęstsze powikłania poporodowe? jak powrócić do sprawności fizycznej?

Dla uczestniczek jest organizowane dodatkowe spotkanie w szpitalu św. Anny. Podczas zwiedzania oddziału położniczego, uczestniczki zapoznają się z oddziałem, oglądają sale porodowe i poporodowe, rozmawiają z położną. Dodatkowo mają okazję zapoznać się z pracą Izby Przyjęć. Dzięki takim spotkaniom posiadają wiedzę, gdzie się zgłosić, jak zacznie się poród lub będzie ich coś niepokoiło w ciąży oraz gdzie znajduje się parking samochodowy. Uczestniczki spotkań są zapraszane do porodu w piaseczyńskim szpitalu, ale w zajęciach uczestniczą też przyszłe mamy, które planują poród w innych placówkach.

Szkoła rodzenia jest prowadzona od 3 lat, przez ten czas udało się przeprowadzić ok. 18 dwumiesięcznych cykli spotkań z przyszłymi rodzicami. W roku 2023 wzięły udział w zajęciach 492 kobiety w ciąży, w tym 263 mieszkanki gminy Piaseczno.

Lokal, w którym znajduje się szkoła rodzenia jest zlokalizowany w samym centrum miasta, dzięki czemu łatwo do niego dotrzeć, również komunikacją publiczną. Spotkania prowadzone są w dwumiesięcznych cyklach – po 10 spotkań każdy. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.

Wśród 1192 kobiet, które w 2023 r. urodziły swoje dzieci w szpitalu św. Anny w Piasecznie, 152 skorzystały wcześniej z zajęć w szkole rodzenia „Uśmiech Rodziców”.

Zapisy są przyjmowane pod adresem mailowym: szkolarodzenia.piaseczno@emc-sa.pl lub telefonicznie: 661 300 190. Więcej informacji na stronie internetowej Szpitala św. Anny w Piasecznie: www.emc-sa.pl.