Uchwała antysmogowa – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

212
Mobilne płuca
Mobilne płuca po 10 dniach stania na rynku / foto Archiwum UMiG Piaseczno

W dniach 29 stycznia – 7 lutego 2024 r. na piaseczyńskim rynku gościła instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. W ten sposób gmina Piaseczno przyłączyła się do kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” Polskiego Alarmu Smogowego, którego Partnerem akcji było Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddychał” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białej materii pokrywającej „płuca”. Dzięki instalacji mogliśmy zobaczyć jakiej jakości jest powietrze, którym oddychamy. Pomimo bardzo krótko (krócej niż w innych miastach) trwającego eksperymentu i dość wietrznej pogody różnica w kolorze płuc była zauważalna.
Należy pamiętać, że zły stan powietrza wiąże się ze spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych, co jest to niezgodne z uchwałą antysmogową. W mniejszym stopniu przyczyniają się do tego zanieczyszczenia związane transportem.

Gmina Piaseczno serdecznie dziękuje Partnerowi Akcji – Krakowski Alarm Smogowy za możliwość uczestniczenia w tak ważnej kampanii.

Pomimo obowiązującej uchwały antysmogowej tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce wciąż jest zbyt wolne, dlatego przypominamy, że Gmina Piaseczno udziela dotacji na likwidację pieca węglowego stanowiącego jedyne czynne źródło ogrzewania budynku na piec gazowy, olejowy, gazowo-olejowy lub urządzenia elektryczne. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (22) 70 17 541 lub w BIP Gminy Piaseczno.

12 lutego 2024 roku ponownie został uruchomiony punkt edukacyjno-konsultacyjny “Piaseczno dla klimatu”, w którym mieszkańcy gminy Piaseczno uzyskają m.in. bezpłatną pomoc merytoryczną i praktyczną z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, oraz możliwości i warunków uzyskania dofinansowania ze środków gminnych i zewnętrznych (np. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – Program „CZYSTE POWIETRZE”, „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”). Więcej informacji o działaniu punktu: Punkt edukacyjno-konsultacyjny „Piaseczno dla Klimatu”.

Aby przybliżyć naszym mieszkańcom nieco informacji o aktualnie obowiązującej uchwale antysmogowej – czym jest, kogo i czego dotyczy – udostępniamy poradnik zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie uchwały antysmogowej dla Mazowsza przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Krakowski Alarm Smogowy”.

Poradnik do pobrania:Uchwała antysmogowa dla Mazowsza (2,21 MB)

Piaseczno dla klimatu logo