Utrudnienia drogowe związane z inwestycjami powiatu. Na zdjeciu skrzyżowanie, strażnicy miejscy, samochody.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Zmiany organizacji ruchu związane z przebudową ulicy Chyliczkowskiej oraz skrzyżowania w Żabieńcu spowodowały sporo utrudnień w ruchu.

W poniedziałek 9 maja 2022 r. Powiat Piaseczyński wprowadził dwie istotne zmiany w organizacji ruchu na terenie naszej gminy. Jedną było wprowadzenie ruchu wahadłowego w rejonie prac prowadzonych przy przebudowie skrzyżowania na drodze krajowej 79 w Żabieńcu, wraz z zamknięciem skrzyżowania od strony Żabieńca oraz dopuszczeniem jedynie wjazdu z DK79 w kierunku Siedlisk. Skutkowało to oczywiście większymi korkami na obwodnicy Piaseczna. Dodatkowo na przebudowywanej ul. Chyliczkowskiej został wprowadzony ruch jednokierunkowy – od ul. Armii Krajowej do centrum Piaseczna.

Utrudnienia drogowe związane z inwestycjami powiatu
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Trudne początki

Mimo, że informacje o planowanych zmianach organizacji ruchu pojawiły się z wyprzedzeniem na stronach internetowych Powiatu Piaseczyńskiego oraz Gminy Piaseczno, a także w mediach lokalnych, nie wszyscy kierowcy byli przygotowani na dodatkowe utrudnienia.

– Zawsze na samym początku obowiązywania nowej organizacji ruchu jest najtrudniej, bo kierowcy muszą się przyzwyczaić do zmian, zastanowić nad ewentualnymi alternatywnymi trasami, uwzględnić dłuższy czas przejazdu planując podróż – mówi wiceburmistrz Piaseczna Robert Widz. Za organizację ruchu związaną z prowadzonymi pracami odpowiada wykonawca robót, którego z kolei nadzorować powinien inwestor. W tym wypadku Powiat Piaseczyński.

– Jesteśmy w kontakcie ze starostą Ksawerym Gutem, wsparliśmy też naszych mieszkańców oddelegowując strażników miejskich do regulowania potoków ruchu na kluczowych skrzyżowaniach w tym najtrudniejszym pierwszym okresie obowiązywania zmian – mówi wiceburmistrz Robert Widz.

Utrudnienia drogowe związane z inwestycjami powiatu
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Apelujemy o cierpliwość, zwracanie uwagi na znaki i tablice informacyjne i oczywiście w miarę możliwości omijanie najbardziej zakorkowanych odcinków dróg. Od środy 11 maja 2022 r. autobusy ZTM nie będą już jeździć ul. Chyliczkowską w kierunku obwodnicy, co powinno poprawić sytuację drogowa w tym rejonie.

Ważne inwestycje

Inwestycje drogowe zawsze wiążą się z utrudnieniami komunikacyjnymi, ale mają na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków jazdy.

– Zdajemy sobie sprawę, że natężenie inwestycji drogowych na terenie Piaseczna jest duże, ale zarówno my, jak i powiat czy samorząd Mazowsza, realizujemy zadania wtedy, kiedy mamy na to pieniądze, gotową dokumentację i rozstrzygnięte przetargi – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Niestety rzadko zdarza się tak, że uda się rozpocząć inwestycję w zakładanym wcześniej terminie, więc skoordynowanie prac budowlanych jest niezwykle trudne. Zadania mogą utknąć na etapie projektowym przy uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń, często nie udaje się rozstrzygnąć przetargu, bo albo nie ma ofert, albo są zbyt wysokie. No i sezon budowlany przypada dla wszystkich w tym samym okresie roku.

– Kumulacja prac drogowych, choć może irytować, jest również powodem do zadowolenia. Przewidujemy, że po okresie wakacyjnym wszyscy odetchniemy i będziemy się cieszyć z poprawy bezpieczeństwa, a także nowych rozwiązań poprawiających płynność ruchu – podkreśla Robert Widz.

Samorządy starają się obecnie wykorzystać fakt, że posiadają jeszcze środki na realizację zadań inwestycyjnych. Zmiany podatkowe, które wprowadził rząd, będą skutkować mniejszymi wpływami do budżetu samorządów, a ceny usług i materiałów budowlanych już znacząco wzrosły, a przewiduje się, że tendencja ta w związku z wojną w Ukrainie, skutkami pandemii i rosnącą inflacja będzie się utrzymywać. Stąd obecnie realizowanych jest sporo inwestycji drogowych – na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Powiązane tematycznie:
Ruch jednokierunkowy na ul. Chyliczkowskiej. Zmiany tras autobusów