W trosce o bezpieczeństwo seniorów

1237
szkolenia dla seniorów. Na zdjęciu policjantka, strażnik miejski oraz wiceburmistrz
foto Archiwum UMiG Piaseczno

Rozpoczął się cykl spotkań ukierunkowanych na zdrowie i bezpieczeństwo seniorów realizowanych wspólnie przez Komendę Powiatową Policji w Piasecznie, Straż Miejską w Piasecznie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pora na Seniora, wiem i jestem bezpieczny” to cykl spotkań, które mają na celu edukację seniorów w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej komendy niejednokrotnie otrzymywali zgłoszenia od seniorów, którzy zostali oszukani przez osoby podające się za wnuczków, policjantów czy też prokuratorów. Oszuści nie próżnują i nie przebierają w środkach by wzbogacić się kosztem starszych osób, niejednokrotnie pozbawiając ich nie tylko oszczędności życia, ale również cennych i pamiątkowych przedmiotów. W każdym przypadku działają podobnie, wykorzystując dobroć, wrażliwość i chęć niesienia pomocy drugiej osobie.

Dobro piaseczyńskich seniorów jest priorytetem zarówno władz samorządowych, jak służb mundurowych. Funkcjonariusze szukają różnych metod, aby dotrzeć do jak największego grona osób i przestrzec przed tym, co może ich spotkać.

W czwartek 18 maja 2023 r. rozpoczął się cykl spotkań z seniorami, którego organizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie wraz ze Strażą Miejską oraz Komendą Powiatową Policji w Piasecznie.

bezpieczeństwo seniorów. Na zdjęciu seniorzy słuchający prelekcji.
foto Straż Miejska w Piasecznie

Komendant Straży Miejskiej w Piasecznie Jacek Anczarski wyjaśnił seniorom zasady posługiwania się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych. Udzielił również wielu cennych rad dotyczących przepisowej jazdy rowerem oraz prawidłowego korzystania z przygotowanej przez miasto infrastruktury rowerowej. Z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, uczestnicy spotkania, rozmawiali o metodach działania oszustów. Asp. Magdalena Gąsowska przytoczyła wiele historii osób, które dały się oszukać. Policjantka zwróciła uwagę na to, jakich błędów nie popełnić oraz na co zwrócić szczególną uwagę by nie dać się złapać w pułapkę. Ostatnim tematem spotkania było zdrowie seniorów, o którym opowiadali przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piasecznie.

Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali przygotowane przez organizatorów pakiety bezpieczeństwa: apteczkę, która ma służyć w nagłych przypadkach, magnes, który ma przypominać jakich błędów nie popełnić oraz z kim skontaktować się kiedy mamy podejrzenie, że dzwoni do nas oszust, jak również odblask, który szczególnie w okresie jesiennym sprawi, że będziemy lepiej widocznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Kolejne spotkane spotkania odbędą się 23 oraz 25 maja 2023 r. o godzinie 10.00 w „Przystani pod klonami” przy ulicy Szkolnej 18 w Piasecznie. Serdecznie zapraszamy!