Wakacyjne przedstawienia dla dzieci “Bajkowe Piaseczno” 2024

690
BAJKOWE PIASECZNO plakat cyklu bezpłatnych spektakli dla dzieci
BAJKOWE PIASECZNO plakat cyklu bezpłatnych spektakli dla dzieci

W ramach cyklu rodzinnych spotkań z teatrem pt. Bajkowe Piaseczno” zapraszamy na bezpłatne spektakle odbywające się w plenerze, w Parku Miejskim w Piasecznie, w niedzielne popołudnia w lipcu oraz w wybrane terminy w sierpniu oraz wrześniu 2024 r.

Rozkład jazdy:
7 lipca, godz. 16.00 – “Wilczek Milczek”
14 lipca, godz. 16.00 – “Krawiec Niteczka”
21 lipca, godz. 16.00 – “Legendy Warszawskie”
28 lipca, godz. 16.00 – “Nowe Szaty Króla”
11 sierpnia, godz. 16.00 – “Złota Rybka”
18 sierpnia, godz. 16.00 – “Hela i Piotruś w Krainie Emocji”
25 sierpnia, godz. 16.00 – “Słowik”
1 września, godz. 16.00 – “Szczęście to Lis”

Wstęp wolny! Miejsce: park miejski w Piasecznie, przy rzeźbie niedźwiedzia.

Spektakle współfinansowane są ze środków Gminy Piaseczno. Wykonawcą cyklu “Bajkowe Piaseczno” jest Teatr Baza.

Spektakl “Wilczek Milczek”

Zabawna, wzruszająca, a jednocześnie wprowadzająca w autentyczny świat flory i fauny Puszczy Białowieskiej opowieść o przyjaźni, miłości i wolności, okraszona muzyką na żywo, piosenkami i obrazami Puszczy. Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 3 roku życia bez górnej granicy. Spektakl jest koprodukcją Teatru Czrevo z Bielska Podlaskiego i Teatru Baza.

Scenariusz: Dagmara Widanow
Scenografia i animacja lalek – Łucja Grzeszczyk
Czas trwania: 40 minut

Spektakl „Krawiec Niteczka”

Opowieść o krawcu z krainy Tajdarajda. Pewnego dnia Cyganka przepowiada przyszłość panu Niteczce. Musi wyruszyć na Zachód, by odnaleźć swoje przeznaczenie. Krawiec wyrusza zatem w podróż. Gdy dociera na miejsce zauważa, że choć wszędzie wokół świeci słońce, nad miastem zawisły chmury, a z nich wciąż pada deszcz…Bajka na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego.

Reżyseria: Tomasz Zadróżny
Czas trwania: 45 minut
Spektakl odpowiedni dla dzieci w wieku 3-11 lat
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Zadróżny

Spektakl “Legendy Warszawskie”

Spektakl na podstawie najpopularniejszych warszawskich legend: o Syrence, o Złotej Kaczce i o Bazyliszku, przedstawiony w formie reportażu. Widzowie, podążając wraz z reporterem Feliksem Przygodą do kolejnych miejsc, są świadkami mrożących krew w żyłach wydarzeń. Poznają Syrenkę i chwytających ją rybaków, wraz z Lutkiem schodzą do lochów, gdzie Złota Kaczka rozdaje dukaty, a na koniec mierzą się ze strasznym Bazyliszkiem. Legendom towarzyszą „reklamy” – piosenki i skecze z tradycyjnego warszawskiego folkloru. Całość jest interaktywnym widowiskiem, pełnym humoru i wzruszeń.

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Reżyseria: Tomasz Zadróżny
Grupa wiekowa: od 5 lat do 100 lat

Spektakl “Nowe Szaty Króla”

„Nowe szaty króla” to spektakl dla dzieci stworzony na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena znanej pod tym samym tytułem. Baśnie Andersena słyną ze swojej ponadczasowości i uniwersalności a przekładając „Nowe szaty króla” na język teatralny pragniemy opowiedzieć dzieciom ale także dorosłym historię o manipulacji, podążaniu za modami i kłamstwie, ale także dziecięcej szczerości, odwadze przyznania się do błędu i zaufaniu do siebie. Przeniesiemy się w świat kolorowego królestwa, w którym codzienność toczy się niestrudzenie w rytm włoskiej muzyki, a największym problemem zdaje się być wybór ubrania dla Króla, aż do momentu przerwania tej sielanki i pojawiania się na Dworze dwóch demaskatorów głupoty. Jak ważne są dla nas rzeczy materialne? Czy potrafimy nie tylko patrzeć ale naprawdę widzieć? Dlaczego kłamiemy i jakie niesie to konsekwencje? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas spektaklu Teatru Baza.

Reżyseria: Tomasz Zadróżny
Czas trwania: 40 min.

Spektakl “Złota Rybka”

Spektakl na podstawie baśni Braci Grimm opowiada historię Izabeli i jej męża Macieja – rybaka. Żona rybaka jest osobą chciwą. W miarę jak jej marzenia się spełniają, chce posiadać wciąż więcej i więcej. Nie zna umiaru. Nie potrafi oprzeć się swoim pokusom. Jej zachcianki za każdym razem są spełniane przez Złotą Rybkę.
Posłuszny rybak nie umie sprzeciwić się swojej żonie, aż do momentu, kiedy nie wystarcza jej już nawet tron królewski. Bajka ostrzega dzieci przed chciwością i ślepym dążeniem do bogactwa. Uczy, że nie są najważniejsze dobra materialne, lecz miłość i przyjaźń.

Czas trwania spektaklu: 45 min
Spektakl odpowiedni dla dzieci w wieku 3-11 lat
Reżyseria: Tomasz Zadróżny

Spektakl “Hela i Piotruś w Krainie Emocji”

PREMIERA! Spektakl ten to połączenie świata rzeczywistego ze światem baśniowym. Widz na samym początku poznaje rodzeństwo – Piotrusia i Helę, w ich własnej codzienności, która bywa czasem niełatwa. W wyniku tych perypetii napotykają na swojej drodze Wróżkę i Lisa, którzy wprowadzają ich w baśniowy świat. Wróżka reprezentuje Krainę Emocji, natomiast Lis Krainę Tłumienia Emocji. Na tym polu rozegra się walka dobra ze złem, a Młody Widz będzie miał możliwość przyjrzeć się z bliska emocjom, które towarzyszą nam każdego dnia. Scenariusz bajki powstał w konsultacji z aktywnie działającym psychologiem. Poniżej dołączamy opinię: Bajka, której celem jest wprowadzenie widza w świat emocji. Swoim przekazem zachęca do odkrywania i nazywania oraz świadomego przeżywania uczuć, które drzemią w każdym z nas. Przestrzega zaś przed ukrywaniem tego jak się czujemy, pokazując do jakich kłopotów w komunikacji może to tłumienie emocji doprowadzić.

Spektakl “Słowik”

Historia wydarzyła się w Chinach na dworze cesarza. Rybacy, którzy pracowali nieopodal grodu cesarskiego, mogli cieszyć się pięknym śpiewem słowika zamieszkującego ogród. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż sam cesarz nie miał pojęcia o istnieniu słowika w jego ogrodzie. Dowiedział się o tym dopiero z książki, napisanej przez samego cesarza Japonii. Okazało się, że słowik istnieje, jednak piękny ptak został przegnany z carskiego ogrodu, gdyż cesarz otrzymał w darze mechanicznego ptaka. Gdy ten ciężko zachorował, sztuczny ptak odmówił posłuszeństwa. Pomocny natomiast okazał się prawdziwy Słowik. Bajka zwraca uwagę na piękno natury, przyrody.

Reżyseria: Tomasz Zadróżny
Bajka dla dzieci w wieku 3-11 LAT.
Czas trwania: 40 min.

Spektakl “Szczęście to Lis”

PREMIERA ! – spektakl na podstawie książki Evelina Daciute. W pewnym wielkim mieście żył sobie chłopiec – Paweł. Miał mamę, tatę i domek na drzewie. Aż tu nagle w życiu Pawła pojawił się lis. A kiedy w twoim życiu pojawia się lis, wszystko może się zdarzyć. Ta pełna czułości historia opowiada o niezwykłej przyjaźni chłopca i lisa, o hojności, smutku po stracie i radości z odnalezienia. O tym, co ważne dla nas wszystkich – dużych i małych. O szczęściu.