Wizyta w Finlandii w ramach Erasmus+

565

Od 31 marca do 06 kwietnia miało miejsce ostatnie spotkanie partnerskie w ramach projektu „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” w programie ERASMUS+. Tym razem trzech uczniów i dwie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Jazgarzewie odwiedzili miasto Tampere w Finlandii.

Uczniowie z 5 krajów – Polski, Niemiec, Łotwy, Danii i Finlandii mieli za zadanie w grupach międzynarodowych nakręcić dwa filmy. W jednym z nich mieli zaprezentować siebie, swój kraj i jego najciekawsze miejsca. Natomiast w drugim filmie, do którego trzeba było wymyślić dowolny scenariusz i wykorzystać roboty, mieli okazje wykazać się bogatą wyobraźnią i pomysłowością.

Niecodziennym wydarzeniem była wizyta w Nature School. Uczniowie mogli za pomocą doświadczeń poznać tajniki wiedzy przyrodniczej, a nauczyciele sposoby przybliżania uczniom wiedzy przyrodniczej. Ponadto uczestnicy przeżyli trudną wędrówkę przez skuty lodem i zasypany śniegiem las oraz uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach przyrodniczych.

Program pobytu zakładał również poznanie kultury fińskiej, której obowiązkowym elementem jest sauna. Pobyt uczniów w rozgrzanej saunie, próby morsowania w lodowatym jeziorze, przepyszna kolacja, podczas której uczestnicy mieli możliwość skosztowania rarytasów kuchni fińskiej, będą stanowiły z pewnością niezapomniane przeżycia.

Spotkanie w Tampere sprawiło uczniom i nauczycielom mnóstwo radości i było bardzo owocne ze względu na możliwość współpracy w grupach międzynarodowych, wymianę doświadczeń, przy jednoczesnym podnoszeniu kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego i niemieckiego.

Dorota Dyguła – nauczycielka języka niemieckiego w SP w Jazgarzewie