Wizyta z Metropolii

917

Gościliśmy w Piasecznie 45. osobową delegację samorządowców, przedstawicieli gmin i powiatów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Warszawa. Podczas studyjnej wizyty dzieliliśmy się doświadczeniem i dobrymi praktykami na przykładzie naszych działań.

W piątek 14 kwietnia przyjechało do Piaseczna kilkudziesięciu wójtów, burmistrzów lub ich zastępców, sekretarzy gmin oraz kierowników odpowiedzialnych za promocję w swoich jednostkach. Studyjna wizyta w Piasecznie była pierwszą próbą wymiany doświadczeń pomiędzy członkami Stowarzyszenia Metropolia Warszawa, do którego należy 75 jednostek samorządu terytorialnego Mazowsza, czyli stolica oraz powiaty i gminy znajdujące się w pobliżu aglomeracji warszawskiej.

Na wstępie Burmistrz Daniel Putkiewicz przedstawił gościom ogólną charakterystykę naszej gminy, jej główne atuty, ale też problemy z którymi się borykamy, a także przykłady najważniejszych inwestycji i realizacji z ostatnich lat. Nie zabrakło też dygresji i ciekawostek z najnowszej historii Piaseczna.

W drugiej części spotkania wiceburmistrz Robert Widz zaprezentował działania Gminy Piaseczno z zakresu innowacji, za które w ostatnim roku zostaliśmy wyróżnieni tytułem Smart City oraz Samorządowego Lidera Cyfryzacji. Czyli cyfrowe portale z danymi przestrzennymi, system dyspozytorski, system miejskich czujników oraz analizy z kamer, usługi powiązane w ramach karty mieszkańca czy multimedialne przystanki oraz pylony rowerowe, które wkrótce pojawią się w przestrzeni miejskiej.

Samorządowcy odwiedzili także Centrum Integracji Społecznej prowadzone przez Fundację EduNowa, gdzie realizowane są programy społeczne dla obcokrajowców, głównie uchodźców z Ukrainy. Z zaciekawieniem poznawali też nasze usługi dla mieszkańców realizowane w Domu Seniora czyli Przystani Pod Klonami oraz w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym, gdzie gospodarzem obiekty jest Biblioteka Publiczna uznawana z jedną z najlepszych tego typu placówek na Mazowszu.

Elementem krajoznawczym i rekreacyjnym był przejazd kolejką wąskotorową, unikatową atrakcją naszego regionu.

Mamy nadzieję na kontynuację wzajemnych wizyt podczas których będziemy mogli zapoznać się z działaniami i przykładami z innych samorządów, aby móc podpatrzyć najlepsze praktyki i wybrane rozwiązania przenieść na piaseczyński grunt z korzyścią dla naszych mieszkańców.

Organizatorem wizyty studyjnej było Biuro Promocji i Kultury Gminy Piaseczno.