Wspólne wątki historii – spotkanie uczniów z Polski i Niemiec

1094
Szkoła Marzeń - wykład Andrzeja Gałkowskiego. Na zdjęciu wykładowca, rzutnik a na nim rysunek pałacu, w sali siedzą uczniowie.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Goście z niemieckiego gimnazjum odwiedzili zaprzyjaźnioną Szkołę Marzeń w Piasecznie. Podczas wizyty mieli okazję między innymi posłuchać o tym, co łączy Piaseczno z Niemcami.

W ramach szkolnej wymiany 23 marca 2023 r. grupa uczniów z Abtei Gymnasium Brauweiler w Pulheim obok Kolonii odwiedziła Szkołę Marzeń w Piasecznie. W programie wizyty znalazło się miedzy innymi spotkanie z Andrzejem Gałkowskim, członkiem gminnego Zespołu ds. dziedzictwa Piaseczna, który opowiedział młodzieży o wynikach swoich badań dotyczących czasów saskich w Piasecznie, które jednocześnie były czasami świetności naszego miasta. Wykład dotyczył postaci łączących historię Polski i Niemiec i wpływających na wygląd Piaseczna. Prelegent między innymi opowiedziała o pierwszym drewnianym Pałacu dla Augusta III Wettyna w Piasecznie, którego architektem był prawdopodobnie najwybitniejszy architekt drezdeńskiego baroku, twórca zespołu pałacowego Zwinger w Dreźnie – Matthäus Daniel Pöppelmann. Po wykładzie uczniowie mieli okazję obejrzeć miejsca, o których w sali Centrum Kultury opowiadał wcześniej Andrzej Gałkowski.

W ramach wizyty w Polsce grupa niemieckiej młodzieży wraz z uczniami Szkoły Marzeń zwiedzi jeszcze m.in. warszawską Starówkę, muzeum Polin oraz Centrum Nauki Kopernik.