Wystawa zdjęć Dmytro Kozacky’ego

503

“Dmytro Kozacki Azowstal. Miejsce mojego życia. Miejsce mojej śmierci” to wystawa zdjęć, będących dokumentami, dzięki którym można poznać wojenną codzienność żołnierzy pułku Azow i ukrywających się z nimi mieszkańców Mariupola w hucie Azowstal. Od 16 stycznia 2023 roku będzie można ją obejrzeć w czytelni Biblioteki Publicznej w Piasecznie, znajdującej się na II piętrze Biblioteki Głównej przy ul. Jana Pawłą II 55 w Piasecznie.
Dmytro Kozacky, ps. „Orest”, jest młodym żołnierzem i fotografem, który postanowił uwiecznić życie ukrywających się w hucie Azowstal mieszkańców niszczonego przez Rosję Mariupola. Tuż przed tym, jak pułk poddał się 20 maja 2022 roku Dymtro umieścił swoje fotografie na dysku internetowym i udostępnił link do ich pobrania poprzez swój profil na Twitterze. W treści swojego wpisu umieścił tylko: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. Póki będę w niewoli, zostawiam wam zdjęcia w najlepszej jakości. Zgłaszajcie je do wszystkich nagród dziennikarskich i konkursów fotograficznych. Jeśli coś wygram, po wyjściu na wolność będzie mi bardzo miło. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.
Dzięki zdjęciom Kozacky’ego świat poznał twarze obrońców Mariupola i codzienność życia przez trzy miesiące w podziemiach olbrzymiego kombinatu, w którym pułk Azow związał znaczące siły wojskowe Rosji. To tam powstało legendarne już zdjęcie „Światło zwycięży”, które obiegło świat. Przedstawia żołnierza stojącego w strumieniu światła.
W przestrzeni łódzkiej biblioteki TUVIM wystawa pojawiła się w momencie, gdy nie było jeszcze wiadomo, co stało się z żołnierzami wziętymi do niewoli po kapitulacji Mariupolu i w jakich warunkach oni potem przebywali. Kurator wystawy, Pan Łukasz Kaczyński, był w stałym kontakcie z rodziną Dmytro Kozacky’ego i za pomocą przyjaciółki rodziny, Pani Olgi Lanovej, miał on możliwość wydrukowania zdjęć i wystawienia na widok publiczny. Były one częścią instalacji w Bibliotece TUVIM od sierpnia do września 2022 roku, potem były wystawiane również w innych miejscach w Polsce. Obecnie można oglądać ją w naszej bibliotece, do czego gorąco zachęcamy.
Formuła wystawy została stworzona w taki sposób, aby czytelnicy w poszukiwaniu tytułów książek, jakie ich interesują, napotykali zdjęcia Kozacky’ego między półkami, mimochodem. I choć na chwilę przystanęli nad nimi, pomyśleli o przeżyciach tych ludzi i ich codzienności oraz o tym, co działo się i nadal dzieje w Ukrainie.
We wrześniu 2022 roku dzięki wymianie jeńców Dmytro Kozacky wrócił do domu z niewoli rosyjskiej, podobnie jak 215 innych ukraińskich obrońców.
Wystawa udostępniona została nam przez Bibliotekę TUVIM w Łodzi (będącej częścią Biblioteki Miejskiej w Łodzi), dzięki uprzejmości jej kustosza – Łukasza Kaczyńskiego.
Artykuł Wystawa zdjęć Dmytro Kozacky’ego pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Wystawa zdjęć Dmytro Kozacky’ego