Za dużo jedzenia? Podziel się z innymi w piaseczyńskiej Jadłodzielni

1966
Za dużo jedzenia? Podziel się z innymi w piaseczyńskiej Jadłodzielni
foto Anna Grzejszczyk

Zdarza się, że przygotujemy zbyt dużo potraw na święta. Pamiętajmy, że wówczas możemy się podzielić z innymi. Zarówno ugotowane potrawy, jak i gotowe produkty można zostawić w lodówce czy na półkach Jadłodzielni.

Święta to dobry czas, żeby przypomnieć, że od lipca 2019 roku w Piasecznie działa Jadłodzielnia, zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zlokalizowanym przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie punktem opiekuje się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomieszczenie jest otwarte codziennie w godzinach 7.30 – 18.30. W okresie pandemii prosimy o wchodzenie do wnętrza w maseczce, w lokalu dostępny jest również środek do dezynfekcji rąk. W lodówce można zostawić przygotowane potrawy. Powinny jednak być szczelnie zapakowane a zawartość opakowania opisana, wraz z podaną datą przygotowania. Do lodówki i na półki szafek można przynosić także produkty gotowe, w tym również takie z krótką datą przydatności do spożycia. Zachęcamy zarówno do przekazywania produktów spożywczych, jak i korzystania z tego, co zostawili inni. Pozwoli to ograniczyć marnowanie żywności. A jest o co się martwić. Według statystyk w Polsce marnuje się 5 mln ton żywności rocznie, z czego 60% przypada na konsumentów. Statystycznie w każdej sekundzie w koszu lądują aż 92 kg żywności.

Regulamin Jadłodzielni

Od niedawna w Jadłodzielni znajduje się również jeden z piaseczyńskich „Koszyczków Ratunkowych”, w którym można przekazać osobom potrzebującym środki higieniczne.