Okładka książki Zdzisław Tokarski - Życie w trudnych i nie tylko trudnych czasach, foto: Małgorzata Idaczek
Okładka książki Zdzisław Tokarski - Życie w trudnych i nie tylko trudnych czasach, foto: Małgorzata Idaczek

Przy wsparciu finansowym Gminy Piaseczno ukazała się ciekawa publikacja o tytule “Zdzisław Tokarski. Życie w trudnych i nie tylko trudnych czasach”. Autorką tej “wspomnieniowej” książki jest 96-letnia mieszkanka Zalesia Górnego, pani Barbara Tokarska.

Pani Barbara jest ważną postacią w Zalesiu Górnym i niezwykłą osobowością – żołnierka Powstania Warszawskiego, uhonorowana stopniem porucznika, doktor nauk ekonomicznych, stworzyła podwaliny polskiego marketingu. Mimo podeszłego wieku wciąż zadziwia aktywnością, ciekawością świata, korzysta z internetu, ze skypa, wysyła smsy, czyta prasę i książki. Państwo Tokarscy zamieszkali w Zalesiu Górnym na początku lat 70. ubiegłego stulecia i czynnie włączali się w życie wsi. Po przedwczesnej śmierci męża, pani Barbara kontynuowała wspólne dzieło, zorganizowała kilkadziesiąt wieczorów słowno-muzycznych, propagując najpiękniejszą polską poezję, krzewiła wartości katolicyzmu. Skupiła wokół tego projektu wspaniałych ludzi i uwolniła wśród mieszkańców inicjatywę tworzenia kulturalnych przedsięwzięć już na własną rękę. Jej działanie jest nieocenione.

Tak o książce pisze Magda Olszewska – która podjęła się jej redakcji:

– “Wspomnienie o Zdzisławie Tokarskim to historia człowieka, który, jak całe pokolenie II wojny, zmagał się z wieloma trudnościami i zwyciężył jako człowiek. Pokonał trudy wojny, przetrwał trudne czasy komunizmu i pracował na rzecz Polski i naszej małej ojczyzny – Zalesia.

To piękny wzór dla młodego pokolenia.

Państwo Tokarscy postawili dom w Zalesiu Górnym wielkim wysiłkiem finansowym. Zamieszkali tu w początku lat 60. ubiegłego stulecia. Pokochali to miejsce na ziemi i robili wszystko, aby tu zapuścić korzenie. Udało się i stali się zalesianami pełną gębą.

Wydawałoby się, że wspomnienie nosi znamiona prywatnej sprawy, ale to tylko złudzenie. Zobaczymy czasy, które nieznane są przynajmniej dwu pokoleniom, spotkamy się z ludźmi znanymi i nieznanymi. Odkryjemy, że wielu z nich, to nasi sąsiedzi. To wszyscy ci, którzy stanęli na drodze życia Barbary i Zdzisława Tokarskich. Proszę wziąć tę książkę do ręki i zaczytać się w tej ciekawej opowieści pełnej ciepła i miłości do drugiego człowieka.”

Książkę wypożyczyć będzie można w Bibliotece Publicznej w Piasecznie i wybranych filiach.