Zawody RC w Piasecznie

531

W dniach 6-8.07.2018 r. , na torze modelarskim przy ulicy Puławskiej w Piasecznie, odbyły się zawody RC pod szyldem: Xray Racing Series Poland, których współorganizatorem, było lokalne Stowarzyszenie RC Sport Piaseczno.

Wydarzenie rozpoczęło się treningami w dniu 6 lipca. W sobotę miały miejsce kwalifikacje, natomiast w niedzielę nastąpił wielki finał zawodów. Pogoda dopisała, co przełożyło się na wysoką frekwencję –do rywalizacji przystąpiło 70 zawodników z całej Polski i z zagranicy. Rangę wydarzenia podniosło uczestnictwo czwórki tzw. zawodników fabrycznych: Kaja Novotny (CZ) – kierowca fabryczny Xray, bracia Burak & Berkan Kikic (DE) – kierowcy fabryczni Agama oraz Bartek Zalewski (PL) – kierowca fabryczny Xray. Zawodnicy fabryczni prezentują super wysoką klasę zawodniczą, nie było więc zaskoczeniem gdy zajęli czołowe miejsca na podium.

Zawody stały się okazją aby podglądnąć warsztat oraz technikę jazdy czołowych zawodników z Europy i Polski. Po sobotnich kwalifikacjach, Kaja Novotny przeprowadził warsztaty modelarskie na których podzielił się wiedzą i doświadczeniem. Można było dowiedzieć się jak dobrać opony, jakim olejem zalać dyferencjały oraz amortyzatory i co tak naprawdę jest najbardziej istotne w ustawianiu modelu sportowego.

Niedziela była dniem super emocjonujących pojedynków. Najwięcej emocji sportowych przyniósł finał IC-8 (nitro), podczas którego wyścig trwał 45 minut i można było obserwować walkę nie tylko na torze, ale także w pit-stopach na tankowaniu oraz serwisowaniu modeli.W międzyczasie odbyło się także losowanie nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów, wśród których był zawodniczy model RC skali 1:10 firmy Schumacher.

Na torze nie zabrakło także najmłodszych zawodników dla których ustanowiono specjalną klasę: 1:10 OPEN – czyli jedziemy tym co mamy i jak umiemy. Ta kategoria także dostarczyła sportowych emocji.

Na zakończenie, organizatorzy wraz z Wiceburmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Hanną Kułakowską – Michalak poprowadzili dekorację nagrodzonych zawodników.