Ilustracja. Zmiana zasad wydawania darów dla uchodźców
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Gmina Piaseczno we współpracy z Caritas Piaseczno przejmie od wolontariuszy akcję wydawania darów dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Od poniedziałku 14 marca 2022 roku zmienią się zasady i miejsce przyjmowania i wydawania darów od mieszkańców.

Przez pierwsze dwa tygodnie mieszkańcy bardzo aktywnie uczestniczyli w oddolnej akcji Pomóż Ukrainie – Powiat Piaseczyński. Rzesza wolontariuszy i darczyńców przewinęła się przez kolejne magazyny zbierające i wydające dary dla uchodźców. Pomoc trafiła zarówno do osób, które zatrzymały się w powiecie piaseczyńskim, jak również na granicę polsko-ukraińską oraz na teren Ukrainy. Gmina Piaseczno dotychczas wspierała działania wolontariuszy, a teraz gotowa jest przejąć organizację punktu przyjmowania i wydawania darów. Do tej pory pomoc została udzielona 4 tysiącom osób.

– Bardzo dziękujemy mieszkańcom za ogrom niesionej dla uchodźców pomocy – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – W związku z tym, że nadal czekamy na rządowe regulacje dotyczące systemowego udzielania pomocy osobom, które uciekły przed wojną, wsparcie mieszkańców nadal jest potrzebne. W tej chwili bardzo potrzebna jest żywność, więc wciąż zapraszamy do przekazywania jej dla uchodźców. W najbliższy weekend nadal można przynosić żywność i chemię do magazynu przy Al. Kalin 30.

Od poniedziałku 14 marca 2022 roku chcemy aby pomocy rzeczowa dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na terenie Gminy Piaseczno była bardziej usystematyzowana. W związku z tym punkt wydawania darów obywatelom Ukrainy zostanie przeniesiony z al. Kalin do centrum miasta. Pozwoli nam to również na rejestrację osób, które trafiły do Piaseczna po 24 lutego 2022 roku. Prosimy, aby osoby potrzebujące żywności lub chemii zgłaszały się do Punktu Informacyjnego dla Uchodźców z Ukrainy przy placu Piłsudskiego (w Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie). Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00.

Po zgłoszeniu zapotrzebowania, informacja będzie przekazywana do magazynu w centrum miasta, gdzie zostanie przygotowana paczka do odbioru dla konkretnej rodziny. Wydawanie darów koordynować będzie Caritas Piaseczno.

Osoby indywidualne, które będą chciały przekazać dary dla uchodźców, zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-20.00 oraz w soboty od 9.00 do 12.00. na ul. Fabryczną 2 (wejście od strony ul. Puławskiej).

Gminna infolinia dotycząca pomocy dla uchodźców, obsługiwana w języku polskim i ukraińskim będzie działała w godzinach pracy Punktu Informacyjnego – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Informacje udzielane są pod numerami telefonów: 666 973 189, 500 817 471, 506 343 812.

Гміна Пясечно у співпраці з Карітас Пясечно приймаємо усі необхідні речі для біженців з України від волонтерів. З понеділка, 14 березня 2022 року, змінюються правила та місце отримання та віддання речей від мешканців.

Заявки приймаються в інформаційному пункті для біженців з України за адресою:

вул. Варшавська, 1 в Пясечно (вхід з площі Пілсудського). Пункт працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 18:00.

Після подання запиту інформація буде передана на склад у центрі міста, де підготують пакет для отримання конкретною родиною. Роздачу речей координуватиме Карітас Пясечно.

Особи, які бажають передати речі біженцям, запрошуються з понеділка по п’ятницю з 18:00 до 20:00 за адресою: вул. Фабрична 2 (вхід з вул. Пулавської). Більш детальну інформацію про роботу пункту ми надамо наступного тижня.

Комунальна лінія допомоги біженцям, яка підтримується польською та українською мовами, працюватиме в робочий час інформаційного пункту – з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 18:00. Інформація надається за телефонами: 666 973 189, 500 817 471, 506 343 812.