100 lat od odzyskania Niepodległości – relacja foto

1457
100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
foto: Marcin Borkowski

11 listopada 2018 roku odbyły się uroczyste piaseczyńskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów.

Oficjalne uroczystości w Piasecznie, rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Anny, po której obchody przeniosły się na plac Piłsudskiego, gdzie zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali hymn polski i wysłuchali okolicznościowe przemówienia radnego powiatowego – Waldemara Kosakowskiego i burmistrza elekta – Daniela Putkiewicza. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, służby mundurowe, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz harcerze złożyli wieńce pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość przed Ratuszem, uświetnił udział pocztów sztandarowych, a także chóru Lira i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.

Po obchodach w centrum miasta, część mieszkańców oraz przedstawiciele władz przenieśli się pod budynek PKP, aby uczcić pamięć wielkiego Polaka, współtwórcy naszej wolności. Burmistrz elekt – Daniel Putkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Obłoza odsłonili tablicę upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Piaseczno było pierwszym przystankiem na drodze z Warszawy do Krakowa, specjalnego konduktu żałobnego, który przewoził ciało Marszałka. Zachęcamy mieszkańców do zatrzymania się w wolnej chwili przed tablicą, aby uczcić pamięć Józefa Piłsudskiego.

Druga część obchodów rozpoczęła się na skwerze Niepodległości, od złożenia wiązanek przy pomniku upamiętniającym odzyskanie niepodległości, które złożyli przedstawiciele władz Piaseczna: burmistrz – Zdzisław Lis oraz wiceburmistrzowie: Daniel Putkiewicz i Hanna Kułakowska-Michalak. W imieniu Starostwa Powiatowego wieniec złożył starosta – Wojciech Ołdakowski. Następnie odbyła się Parada Niepodległości, która wyruszyła spod Ogródka Niepodległościowego w kierunku piaseczyńskiego rynku. Podczas pochodu nie zabrakło przedstawienia krótkich rysów historycznych dotyczących mijanych miejsc pamięci m.in. przy tablicy upamiętniającej Mieczysława Markowskiego, który był burmistrzem Piaseczna w latach 1937-1939 i został rozstrzelany 21 czerwca 1940 roku przez niemiecki pluton egzekucyjny w Palmirach.

Po dotarciu marszu na rynek, odbył się koncert piaseczyńskich chórów, orkiestr, chórów szkolnych i zespołów ludowych. Był to występ symultaniczny, z czterech podświetlanych na zmianę scen, umieszczonych na czterech stronach rynku. Kulminacyjnym punktem obchodów była prezentacja historii Piaseczna w latach 1918–2018, zakończona pokazem laserów do polskiej muzyki filmowej.

Wspaniale, że tegoroczne obchody cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i mam nadzieję, że nie było to jednorazowe zaangażowanie. Liczę, że to będzie impuls do większej aktywności naszej społeczności w trakcie obchodów kolejnych rocznic i świąt państwowych.  Podziękowania należą się wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację obchodów za oryginalny i atrakcyjny scenariusz, który jednocześnie angażował dużą liczbę mieszkańców, w tym młodzieży, jako wykonawców. Obecność licznych delegacji szkół, OSP, harcerzy, mieszkańców, a także ciekawy program sprawiły, że obchody w Piasecznie były naprawdę wyjątkowym dniem – powiedział burmistrz elekt Daniel Putkiewicz.

Informacja powiązana tematycznie: relacja wideo z obchodów 100-lecia Niepodległości.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości:

Nagranie z pokazu laserów do polskiej muzyki filmowej:

Nagranie prezentacji historii Piaseczna w latach 1918–2018: