1000 lamp rtęciowych do wymiany

1528
lampy wymiana. na zdjęciu pracownik w podnośniku wymienia lampę uliczną.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

W najbliższych miesiącach zmodernizujemy oświetlenie uliczne w Zalesiu Górnym oraz Zalesiu Dolnym. Wymiana tysiąca opraw rtęciowych na energooszczędne oświetlenie ledowe będzie kosztować 1 538 730 zł.

W dniu 22 lutego 2023 r. została podpisana umowa z Wykonawcą na modernizację oświetlenia ulicznego polegająca na wymianę opraw rtęciowych na ledowe.

– To już ostatni etap wymiany tych najbardziej energochłonnych żarówek na terenie gminy – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz.

Koszty modernizacji oświetlenia ulicznego nie są niskie, ale Gmina Piaseczno realizuje programu modernizacji oświetlenia już od kilku lat. W dłuższej perspektywie działania takie przynoszą bowiem konkretne oszczędności a co za tym idzie obniżenie kosztów bieżącego utrzymania gminy.

– W związku z drastycznym wzrostem cen energii przyspieszyliśmy działania związane z wymianą ostatnich energochłonnych źródeł oświetlenia – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Staramy się szukać takich sposobów oszczędzania energii, które pozwolą nam uniknąć konieczności ograniczenia działania latarni.

Oświetlenie uliczne na terenie gminy obejmuje ponad 300 obwodów. Zarządzanie odbywa się w różnych technologiach – mniej i bardziej nowoczesnych. Niektóre czujniki zmierzchowe mogą ulegać awarii, stąd zdarza się, że latarnie świecą w ciągu dnia lub nie zapalają się po zmierzchu. W takich wypadkach prosimy o zgłaszanie awarii do firmy ELES-BUD, która zajmuje się na naszym terenie konserwacją oświetlenia ulicznego. Zgłoszenia można kierować telefonicznie: 535 481 335 lub mailowo: elesbud-konserwacja@wp.pl.

W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić inwentaryzację urządzeń sterujących oświetleniem ulicznym, a następnie zastanowić się nad wyborem najlepszej technologii i zaplanować modernizację systemów zarządzania oświetleniem ulicznym.