102. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

1547
102. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Oficjalne uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego odbyły się tradycyjnie przy piaseczyńskim ratuszu.

W tym roku przypada już 102. rocznica uznawanej za jedną z najważniejszych w historii Europy bitew. Hołd bohaterom tamtych wydarzeń złożyła w imieniu władz gminy wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak oraz reprezentująca Sejm Rzeczypospolitej posłanka Dominika Chorosińska.

– Kto wie jak wyglądałby nie tylko nasz kraj, ale i cała Europa, gdyby nie bohaterscy obrońcy stolicy, wśród których byli także obywatele Piaseczna, gdyby nie genialne umysły polskich kryptologów oraz brawurowa i błyskotliwa taktyka naszego naczelnego dowództwa? Tak zwany Cud nad Wisłą ocalił Polskę, pozwalając jej na zachowanie młodej wówczas niepodległości – podkreśliła wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. Odniosła się również do współczesnego ataku na Ukrainę, którego dopuściła się Rosja. W związku z tym, że od 30 lat 15 sierpnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego, wiceburmistrz złożyła też hołd wszystkim żołnierzom, którzy przez stulecia walczyli o wolność Polski.

– Dziękując i doceniając poświęcenie naszych rodaków, którzy na przestrzeni wieków, w różnych okolicznościach i na różnych frontach oddawali życie za ojczyznę pamiętajmy o wartościach jakimi się kierowali – odwadze, woli walki, oraz poświęceniu. Starajmy się kierować tymi wartościami także w naszym życiu broniąc prawa do wolności i godności – zaapelowała.

Posłanka Dominika Chorosińska podziękowała żołnierzom, którzy każdego dnia stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Zwróciła też uwagę na konieczność stałego dbania o odpowiednie wyszkolenie i wyposażenie polskiej armii.

Po przemówieniach, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego.