30 lat samorządności w Polsce

2223
30 lecie samorządności Piaseczna - logo

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej. To właśnie o swoich przedstawicielach w samorządzie mieszkańcy po raz pierwszy zdecydowali w sposób w pełni demokratyczny i nieskrępowany, gdyż wcześniejsze wybory parlamentarne w 1989 r. miały jeszcze charakter kontraktowy.

Z tej okazji 27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego, a w tym roku przypada okrągła 30. rocznica wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Bez wątpienia samorządność oraz to jak rozwijają się w Polsce miasta i gminy na przestrzeni tych lat jest jednym z większych sukcesów naszego kraju. To właśnie na poziomie lokalnym rozwiązujemy codzienne problemy mieszkańców i od lokalnych działań zależy w jakim otoczeniu żyjemy, pracujemy, mieszkamy.

Samodzielność w podejmowaniu wielu decyzji, wytyczaniu dróg rozwoju oraz partycypacja społeczna, sprawiają, że właśnie na poziomie lokalnym najpełniej realizuje się idea demokracji. Mieszkańcy mają poczucie, że współdecydują o zmianach w otaczającej ich rzeczywistości zarówno poprzez czytelny proces wyboru swoich przedstawicieli do samorządu, ułatwioną możliwość kandydowania do lokalnych organów władzy jak i zaangażowanie w liczne procesy poprzez działalność w organizacjach społecznych, klubach zainteresowań czy inicjatywach sąsiedzkich.

Niestety czas epidemii, którego nikt z nas nie przewidywał, pokrzyżował plany bardziej rozwiniętego świętowania naszej wspólnej rocznicy. Z drugiej strony, jest to czas próby, z której mam nadzieję wszyscy wyjdziemy zwycięsko. Na poziomie lokalnym widać, jak wiele zależy od wzajemnego zrozumienia, wsparcia i wspólnych działań oraz inicjatyw, które wydobyć nas mają z tej trudnej sytuacji.

Z okazji święta samorządności życzę Państwu i sobie aby nasze działania na poziomie lokalnym wpływały na poprawę jakości i komfortu życia i abyśmy byli dla siebie nawzajem wsparciem i z uśmiechem oraz życzliwością spotykali się na co dzień na ulicach naszego miasta i miejscowości.

Z okazji rocznicy polskiej samorządności wspólnie z prezydentami, burmistrzami i wójtami okolicznych miast posadziliśmy 50 symbolicznych jabłoni na Polu Mokotowskim w Warszawie. Ten owocowy sad przypominać ma o pierwszych wyborach do samorządu terytorialnego i symbolizować to co dobre, wyrasta z nas i z naszych małych ojczyzn.

Daniel Putkiewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno