Piaseczyński Rower Miejski. na zdjęciu stacja rowerowe i rowery w stojakach.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

W 2022 roku rowery działające w ramach Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego były wypożyczane ponad 15 tysięcy razy. Łącznie użytkownicy PRM przejechali 30 254 km.

Na koniec piątego sezonu PRM mieliśmy 4 007 zarejestrowanych kont. W ciągu roku 2022 zarejestrowanych zostało 15 127 wypożyczeń. To o 50% więcej niż rok wcześniej!

Najczęściej rowery były wypożyczane na stacji PKP Piaseczno – 4 373 razy i Słowicza – 4 026 razy. W Józefosławiu użytkownicy skorzystali z roweru 2 440 razy, na stacji Centrum 2 064 razy, a stawkę zamykają Górki Szymona z 1 248 wypożyczeniami oraz stacja Stadion, z której rower odpinano 964 razy. Statystycznie przejeżdżaliśmy 2 km podczas jednego wypożyczenia a średni czas wypożyczenia wyniósł 34 minuty. Łącznie użytkownicy Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego przejechali w 2022 roku 30 254 km.

Najczęściej wybierana trasa to podobnie jak w roku ubiegłym odcinek między stacjami Słowicza i Dworzec PKP. Z osiedla na dworzec użytkownicy jechali 2003 razy a w kierunku przeciwnym 1995 razy. Popularne były również wypożyczenia i zwroty na tych samych stacjach. Mieszkańcy korzystają z roweru zarówno rekreacyjnie, jak i traktując jako środek komunikacji. Wskazują na to połączenia z dworcem PKP (ze Słowiczej 2003, z Centrum 518 a z PKP do Centrum 584), czy dojazdy z Józefosławia do stacji Metra Kabaty (830), ale nie tylko. Pożyczane w Piasecznie rowery były zwracane w Warszawie ponad 400 razy. I to nie tylko na ursynowskich czy mokotowskich stacjach. Trafiały nawet do Wesołej, na Żoliborz czy do Ursusa. Ale PRM wykorzystujemy również, by dojechać na Górki Szymona, do Powsina czy na Stadiom Miejski.

– Do większego zainteresowania rowerem miejskim bez wątpienia przyczyniła się również rozbudowa infrastruktury rowerowej na terenie miasta i gminy – mówi wiceburmistrz Robert Widz. – Cieszymy się, że mieszkańcy korzystają z dróg rowerowych poruszając się zarówno własnymi rowerami, jak i tymi systemowymi. Pojawiają się wnioski dotyczące utworzenia nowych stacji. Będziemy je analizować i być może w przyszłości rozszerzymy zasięg Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego.

1 marca 2023 r. rozpoczęliśmy szósty sezon Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego. Nasze rowery należą już do tzw. IV generacji roweru miejskiego – wypożyczane są jedynie z pomocą aplikacji. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: Rusza kolejny sezon Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego.