6. Festiwal Pięknej Książki “Piaseczno – Ludzie – Książki”

3116
Plakat wydarzenia 6. Festiwal Pięknej Książki Piaseczno - Ludzie - Książki
6. Festiwal Pięknej Książki Piaseczno - Ludzie - Książki

Jak co roku Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia są organizatorami Festiwalu Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”. Tegoroczna, szósta edycja odbędzie się 18 września 2021 roku, tym razem w nowej przestrzeni na zrewitalizowanym terenie miasta. Zapraszamy przed Bibliotekę Główną mieszczącą się w budynku Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, przy ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie. Wstęp jest wolny.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli:
– Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik,
– Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ksawery Gut,
– Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.

Wydarzenia

Do udziału zaprosiliśmy wyjątkowych wydawców, autorów, ilustratorów i ludzi związanych z książką. Odbędą się spotkania z nimi, a także warsztaty, wystawy oraz koncerty. Na kiermaszu zaprezentują się najważniejsi i najbardziej doceniani wydawcy książek ilustrowanych w Polsce.

Głównym punktem otwarcia festiwalu będzie odsłonięcie rzeźby Józefa Wilkonia pt. „Psie życie” przed Biblioteką. Jest to efekt realizowanej od kilku lat przez miasto polityki wypełniania przestrzeni obiektami sztuki. Ten obiekt nawiązuje do autorskiej książki Józefa Wilkonia pod tym samym tytułem, uznanej za Najpiękniejszą Książkę Roku (2011) i nagrodzonej w konkursie Best Book Design from all over the World (2013).

W trakcie spotkań będziemy mieli okazję posłuchać rozmów z gośćmi specjalnymi: Józefem Wilkoniem, Olgą Bończyk, Janem Kardenem, Lidią Iwanowską-Szymańską i Niką Jaworowską-Duchlińską. Swoją premierę będzie miała także książka wydawana przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane”, w której znalazły się nagrodzone w konkursie literackim prace przesłane przez mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.

Na scenie usłyszymy wspaniałych młodych wykonawców ze szkoły Be Music. Z recitalem piosenek Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego oraz innych bardów wystąpi Robert Moskwa. Wieczorem natomiast posłuchamy Pablopavo z zespołem Ludziki.

Wystawy

W ramach Festiwalu, już od początku września, zaprezentujemy aż 9 wystaw! Na terenie Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55, dostępne będą trzy ekspozycje ilustracji: Piotra Sochy do wydawnictwa „Pszczoły”, Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej do książki „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane” oraz dziecięcych prac inspirowanych opowiadaniem „Ada i jej cztery przygody”. W głównej sali wystawowej pokażemy portrety fotograficzne przedstawicieli świata polskiej kultury pt. „SztukMistrzowie”. Odbędzie się tu także spotkanie z autorem zdjęć – Maciejem Kłosiem.

Pozostałe ekspozycje będą zlokalizowane w różnych punktach Piaseczna i gminy: „Mistrz w Piasecznie” przybliżająca postać Józefa Wilkonia – w filii biblioteki przy ulicy Kościuszki 49; prac Józefa Wilkonia pt. „Pawie” – przy Skwerze Kisiela; ilustracji do książki „Ada i jej cztery przygody” Piotra Fąfrowicza – w budynku Przystanku Kultura przy Rynku, ilustracji Józefa Wilkonia – w Zakątku Kultury oraz rysunków do wydawnictwa „Psie życie” w punkcie bibliotecznym w Kamionce.

Warsztaty

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – tradycją Festiwalu są już warsztaty z Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek MuBaBaO. Dzieci będą mogły wziąć również udział w warsztatach poświęconych

własnoręcznemu wykonaniu zakładek do książek, a zespół Multicentrum zachęci je do zabawy ze współczesną techniką, czyli książką w wirtualnej rzeczywistości. Zapewne wiele osób zainteresuje propozycja zajęć pt. „Hiszpański z origami” prowadzonych przez Beatriz Blanco. Na dzieci będą czekały także: bańki, popcorn, wata cukrowa, a na dorosłych – strefa relaksu na leżakach i bookcrossing!

Inne wydarzenia towarzyszące

We wtorek 14 września w bibliotece przy ul. Jana Pawła II 55 odbędą się warsztaty ilustracji dziecięcej z Piotrem Fąfrowiczem. Efekty spotkania artysty z dziećmi zostaną zaprezentowane w trakcie Festiwalu na wspomnianej wyżej ekspozycji w Bibliotece Publicznej w Piasecznie. Tego samego dnia o godz. 18.00 odbędzie się także wernisaż wystawy ilustracji książkowej Piotra Fąfrowicza „Ada i jej cztery przygody” – w Przystanku Kultura przy piaseczyńskim rynku.

Dostępność

Nadchodzącą edycję FPK wyróżnia duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność. Bardzo zależy nam, aby w miarę możliwości nikt nie był wykluczony z udziału w nim, dlatego istotnej części wydarzeń będzie towarzyszyć tłumaczenie na Polski Język Migowy, a przy scenie znajdzie się strefa z pętlą indukcyjną dla osób niedosłyszących. Teren, na którym odbędzie się Festiwal oraz budynek biblioteki są dostępne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Głuchych oraz Fundacja Polska Bez Barier, a patronatem medialnym festiwal objął m.in. magazyn „Świat Ciszy”.

Na wydarzenie zapraszają Dyrektor Biblioteki Publicznej Łukasz Załęski, Prezes Fundacji ARKA im. Józefa Wilkonia Blanka Wyszyńska-Walczak wraz z całym zespołem. Zapraszamy.

Harmonogram wydarzenia 6. Festiwal Pięknej Książki Piaseczno - Ludzie - Książki
6. Festiwal Pięknej Książki Piaseczno – Ludzie – Książki

6. Festiwal Pięknej Książki
18.09.2021 (sobota) / Start 12.00 / Koniec 20.00

NOWA LOKALIZACJA! Teren parkingu przed Biblioteką Główną, ul. Jana Pawła II 55, budynek CEM

Szczegółowy plan wydarzenia:

· 12.00-19.00 Kiermasz pięknych książek, spotkania z wydawcami, z ilustratorami oraz z autorami

Scena

· 12.00-12.15 Rozpoczęcie Festiwalu
· 12.15-12.45 „Ada i jej cztery przygody” – spotkanie autorskie z Janem Kardenem i Olgą Bończyk o książce i dostępności
· 13.00-14.00 Koncert młodzieży z Be Music
· 14.00-14.30 Inauguracja Festiwalu (tłumacz PJM)
· 14.35-15.00 „Piaseczyńskie arkana sztuki” – spotkanie z Józefem Wilkoniem o sztuce w Piasecznie oraz premiera książki (tłumacz PJM)
· 15.00-16.00 „SztukMistrzowie” – spotkanie z fotografem Maciejem Kłosiem (sala wystawowa) (tłumacz PJM)
· 15.30-16.30 Koncert Roberta Moskwy
· 16.30-17.00 „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane” – premiera książki i spotkanie z autorami książki
· 17.00-17.30 „Opowieści z miasta z piasku” – spotkanie autorskie z Lidią Iwanowską-Szymańską i Niką Jaworowską-Duchlińską
· 19.00-20.00 Koncert Pablopavo i Ludziki

Warsztaty

· 12.00-14.00 Warsztaty twórcze dla dzieci z Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek MuBaBaO
· 15.00-16.00 Warsztaty ilustracji i książeczek przestrzennych MuBaBao – prowadzący Michał Malinowski (zapisy)
· 12.00-18.00 Warsztaty Multicentrum „Książka VR – Głośne czytanie Małego Księcia”
· 12.00-18.00 Warsztaty biblioteczne „Piękna zakładka DIY”
· 12.00-18.00 Warsztaty „Hiszpański z origami” z Beatriz Blanco

Animacje i atrakcje dla dzieci – bańki, popcorn, wata cukrowa

Strefa relaksu na leżakach

Wydarzenia towarzyszące

· 14.09.2021 godz.11.00 – Warsztaty ilustracji z Piotrem Fąfrowiczem – Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 (zapisy)
· 14.09.2021 godz. 18.00 – Wernisaż wystawy – Ilustracja książkowa Piotra Fąfrowicza „Ada i jej cztery przygody” – Przystanek Kultura, Kawiarnia „Fryderyk”

Wystawy towarzyszące

Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55

• „SztukMistrzowie” – artyści w obiektywie Macieja Kłosia – sala wystawowa
• „Pszczoły” – ilustracje Piotra Sochy – korytarz przy Oddziale dla dzieci i młodzieży (I piętro)
• „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane” – ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej – wystawa plenerowa
• „Ada i jej cztery przygody” w ilustracji dziecięcej – wystawa powarsztatowa

Inne lokalizacje

• Ilustracja książkowa Józefa Wilkonia – Zakątek Kultury przy Rynku
• Ilustracja książkowa Piotra Fąfrowicza „Ada i jej cztery przygody” – Przystanek Kultura, Kawiarnia Fryderyk
• „Pawie” Józefa Wilkonia – Skwer Kisiela
• „Mistrz w Piasecznie” – Filia Biblioteki Publicznej w Piasecznie przy Kościuszki 49
• „Psie życie” Józefa Wilkonia – Punkt biblioteczny w Kamionce

Organizatorzy wydarzenia: Biblioteka Publiczna w Piasecznie, Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia.

Patroni honorowi: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Partnerzy: Centrum Kultury, Be Music, Fundacja Polska Bez Barier, Polski Związek Głuchych.

Patroni medialni: „Biblioteka Publiczna”, Lustro Biblioteki, SBP.pl, „Świat Ciszy”, PTWK, „Ryms”, Natuli, „Książki Magazyn Literacki”, „Przegląd Piaseczyński”, „Kurier Południowy”, PiasecznoNews.

Wydawnictwa biorące udział w kiermaszu: Hokus-Pokus, Poławiacze Pereł, Widnokrąg, Claroscuro, Imprint Media / Wydawnictwo Barbelo, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Neo Agencja Reklamowa Sp. z o.o., Zakamarki, Tu się czyta / Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga, AGA-WA, Wydawnictwo Dwie Siostry, Kościuszko – Przygoda i Słowo sp. z o.o. (Wydawnictwo Kościuszko), Wydawnictwo Jedyne Takie, Fundacja ARKA im. Józefa Wilkonia, Key4, Wydawnictwo Mamania, Media Rodzina Sp. z o.o., Wydawnictwo Sto Stron, Ad fontes, Dziwny Pomysł, Klub Poszukiwaczy Słowa.

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/1255799751528556