70-ta rocznica powstania Biblioteki Publicznej w Zalesiu Dolnym

1408

Rok Jubileuszu za nami.

Przed nami wyzwania przyszłości…

W 2018 roku minęła 70-ta rocznica powstania Biblioteki Publicznej w Zalesiu Dolnym.

Zalesie to specjalne miejsce – to tu pragnienie realizacji wyższych, niematerialnych, intelektualnych potrzeb społeczności zaowocowało oddolną inicjatywą powołania biblioteki publicznej. Stało się to w 1948 r. dzięki staraniom miejscowych społeczników: pani Ewy Krauze, pani Wandy Dąbrowskiej, państwa Heleny i Władysława Radwanów oraz innych znakomitych obywateli ówczesnego Zalesia Dolnego.

Biblioteka dojrzewała, rozwijała się i gościła kolejne pokolenia czytelników, w których rozbudzała umiłowanie do literatury i którym pomagała rozwijać wyobraźnię.

To tutaj spotykali się zalesianie – uczestniczyli w wernisażach i spotkaniach autorskich, słuchali odczytów. Tutaj miejscowi artyści prezentowali obrazy, zdjęcia, tkaninę artystyczną. Rósł księgozbiór, przybywało czytelników, a biblioteka na stałe wrosła w krajobraz zalesiańskich dębów.

Nie było tylko lokalu… Zawsze w wynajętych pomieszczeniach o różnych warunkach, bez toalety czy ogrzewania i tak przez lata. Kolejni właściciele wypowiadali najem, a biblioteka stawała przed wizją likwidacji. Taki scenariusz powtarzał się  kilkakrotnie, wtedy ówczesne władze proponowały zamknięcie placówki, zawsze to jakieś rozwiązanie.

Jednak udało się  przetrwać.

Biblioteka to czytelnicy, księgozbiór, budynek, ale również  bibliotekarze –  w tym  przypadku bibliotekarki, niezwykle dzielne kobiety. Przede wszystkim Danusia Orłowska – osoba wyjątkowa, gotowa do pracy w każdych warunkach, nawet w temperaturze 7 stopni. Wytrwale zmagała się z kolejnymi przeciwnościami, walczyła o przetrwanie placówki, a w między czasie pisała  książki. Z równie dużym zaangażowaniem  pracowała  Iza Orłowska-Szeremietiew. To dzięki nim mogliśmy niedawno świętować  Jubileusz 70-lecia.

Dziś Biblioteka Publiczna im. Danuty Orłowskiej mieści się w nowym, pięknym lokalu przy Al. Kasztanów 12 w Zalesiu Dolnym – może podejmować współczesne wyzwania i nadal z powodzeniem realizować potrzeby intelektualne  zalesian.

Pamięci Danuty Orłowskiej poświęcam Grażyna Baniewicz-Orłowska.