8. Festiwal Pięknej Książki

409
8. Festiwal Pięknej Książki. Plakat z informacja o festiwalu.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia już po raz ósmy współtworzą Festiwal Pięknej Książki. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 16 września 2023 r. w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wyjątkowych wydawców, autorów, ilustratorów i ludzi związanych z książką. Jak co roku zapraszamy na warsztaty, wystawy, spotkania z autorami oraz wydawcami, a także koncerty.

Na kiermasz pięknych książek zapraszamy między godziną 12.00 a 18.00. W tym czasie będzie można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach i spotkaniach. Gośćmi festiwalu będą: autorka książek historycznych Agnieszka Cubała, opowiadaczka historii Beata Frankowska, autorka książek dla dzieci Lidia Iwanowska-Szymańska oraz ilustratorka Marianna Oklejak.

Porozmawiamy także o powstającym w Piasecznie Muzeum Sztuki Współczesnej Józefa Wilkonia, o premierze książki o historii sztandaru „Platerówki”, a także o dokumentowaniu historii Zalesia Dolnego. Na festiwalu gościć będzie także znana aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna oraz wokalistka Katarzyna Żak, która jest ambasadorką Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Zapraszamy również na koncert dla dzieci „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki”, który odbędzie się o 12.30, a wieczorem na występ zespołu Solo Tres. Trio gra popularne melodie i muzykę ludową krajów Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii. W czasie festiwalu będzie można oglądać wystawy ilustracji Marii Ekier, Mariana Walentynowicza, Józefa Wilkonia, Stepana Zavrela oraz Elżbiety Żaczek.

W programie także: Turniej Jednego Wiersza, warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, premiera mobilnej gry o powstaniu styczniowym, Festiwal Gier Planszowych w Multicentrum oraz możliwość poznania Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Muzeum Kaset zaprezentuje na sali festiwalowej wystawę audio-wideo, będą też konkursy z nagrodami, muzyczna strefa chilloutu oraz rodzinne układanie domino z kaset. Nie zabraknie również takich atrakcji jak fotobudka, malowanie buziek, malowanie domków 3D, wata cukrowa, popcorn i food trucki.

Program 8. Festiwalu Pięknej Książki

Hala sportowa

12.00 – rozpoczęcie 8. Festiwalu Pięknej Książki i przedstawienie wystawców
13.00 – „Książka dla dzieci – wyzwanie dla dorosłych” – spotkanie dla rodzin, z elementami warsztatu, prowadzi pisarka Lidia Iwanowska-Szymańska, autorka „Naszej małej mamy”
13.30 – ekspresowy kurs ilustracji z Marianną Oklejak
14.00 – oficjalne otwarcie festiwalu
14.15 – rozmowa o Muzeum Sztuki Współczesnej Józefa Wilkonia w Piasecznie
14.30 – premiera książki o historii sztandaru „Platerówki”
14.45 – „Dokumentujemy historię Zalesia Dolnego” – rozmowa ze Stanisławem Maliszewskim o zbieraniu materiałów do „Albumu na stulecie Zalesia Dolnego”
15.00 – „Nagle, w głębi lasu” – opowieść Beaty Frankowskiej na motywach baśni Amosa Oza
16.00 – spotkanie z aktorką i wokalistką Katarzyną Żak
17.00 – „Wolność ’44”, „Piaseczno ’44” – powstanie warszawskie i jego piaseczyńskie wątki, spotkanie autorskie z Agnieszką Cubałą poprowadzi dziennikarz Michał Olszański

Sala widowiskowa

12.30 – „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” – koncert dla dzieci
14.00 – Turniej Jednego Wiersza (zapisy na konkurs)
18.00 – koncert zespołu Solo Tres