8. FPK – „Nagle, w głębi lasu” – opowieść na motywach baśni Amosa Oza

374

„Nagle, w głębi lasu” to opowieść na motywach baśni Amosa Oza, którą będzie można usłyszeć podczas 8. Festiwalu Pięknej Książki w Piasecznie. Opowiadaczka historii Beata Frankowska wraz z odpowiedzialnym za aranżację muzyczną Sebastianem Krajewskim przedstawi opowieść na sali festiwalowej o godzinie 15.00. Wstęp wolny!
„Nagle, w głębi lasu”

To współczesna baśń na dzisiejsze czasy – baśń o świecie, z którego odeszły wszystkie zwierzęta. Dorośli temu zaprzeczają, skrywając mroczną tajemnicę, dlaczego tak się stało. Dzieci chcą odkryć tę tajemnicę i sprawić, by zwierzęta i wszyscy inni, którzy z naszego świata zostali wykluczeni, do niego powrócili. Czy im się to uda? Opowieść o odpowiedzialności, odwadze i tęsknocie. O zbiorowej niepamięci, wyparciu, demonach przeszłości, bez łatwych odpowiedzi i szczęśliwych zakończeń. Opowieść, którą Amos Oz usłyszał od swojej matki Fani, kiedy był małym chłopcem. Jak mogła brzmieć w swej pierwotnej, ustnej wersji, zanim została spisana po wielu latach przez dorosłego już pisarza z Izraela?
Czy baśniowa metafora „świata bez zwierząt” może stać się dziś naszą dotkliwą rzeczywistością? Jak opowiadać – językiem opowieści – o zmianach klimatu, wymieraniu gatunków i naszej ludzkiej odpowiedzialności za to, co dzieje się z Ziemią? Kiedy opowieść milknie, wtedy z pomocą przychodzą poruszające pieśni wyśpiewane przez Sebastiana Krajewskiego.

O artystach
Beata Frankowska – opowiadaczka historii, edukatorka, animatorka kultury. Współtwórczyni Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, pierwszej w Polsce grupy skupiającej opowiadaczy. W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Współpracuje z wieloma szkołami w całej Polsce , gdzie razem z dziećmi i młodzieżą tworzy widowiska narracyjne, odwołujące się do różnych tropów tożsamości lokalnej. Ważny jest dla niej temat pamięci i zapomnienia żydowskiego dziedzictwa w lokalnej historii, kulturze i codzienności. Od 2002 roku opiekuję się pamięcią o żydowskich mieszkańcach Piaseczna.
W swym dorobku ma spektakle opowieści dla dorosłych i dla dzieci, inspirowane tekstami literackimi, m.in.: „Jak mama została Indianką” (na podst. opowiadania Ulfa Starka), Pamiętnik Blumki”, „Cztery strony czasu” (na podst. książek Iwony Chmielewskiej), „Tajemniczy ogród” (na podst. powieści Frances Burnett), “Drzewo życzeń” (na podstawie powieści Kate Applegate). Stworzyła również autorską opowieść o polsko-żydowskiej poetce Zuzannie Ginczance “Zuzanna. Żeńska, odmienna pieśń”, na podstawie książek biograficznych Izoldy Kiec i wierszy poetki. Na co dzień pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury jako edukatorka i animatorka kultury.
 
Sebastian Krajewski – niezależny kompozytor muzyki poważnej i filmowej (m.in. ścieżka dźwiękowa filmów „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”). Współpracuje z takimi zespołami, jak Ars Nova, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Sinfonietta, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej, Warsaw Camerata. Razem z Beatą Frankowską stworzył widowisko narracyjne „Tajemniczy ogród”, prezentowane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie w 2018 roku, oraz aranżację muzyczną do opowieści “Nagle w głębi lasu”.
Artykuł 8. FPK – „Nagle, w głębi lasu” – opowieść na motywach baśni Amosa Oza pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : 8. FPK – „Nagle, w głębi lasu” – opowieść na motywach baśni Amosa Oza