8. FPK – Štěpán Zavřel – Ilustracje

349

Zapraszamy na wystawę ilustracji Štěpána Zavřela – czeskiego ilustratora, malarza, filmowca, twórcy książek dla dzieci. Wystawę będzie można oglądać w budynku Biblioteki Głównej, ul. Jana Pawła II 55 (korytarz na I piętrze) do końca października 2023 roku.
O Autorze
Štěpán Zavřel to artysta niezwykły, który zasłużył się dla literatury dziecięcej i którego biografia jest tak bliska wielu Europejczykom: ucieczka z komunistycznej Czechosłowacji, wędrówka po Europie w poszukiwaniu domu, ale i w poszukiwaniu własnej drogi artystycznej, edukacja od Pragi przez Londyn po Monachium, wreszcie spokojna przystań we Włoszech i bogata twórczość w nowej ojczyźnie. Uniwersalny przekaz tej twórczości jest aktualny do dziś, wciąż generuje nowe pomysły i projekty.  A są to: humanizm, który leży u podstaw naszej europejskiej tożsamości, szacunek dla innych kultur, poszanowanie praw dziecka, zachwyt nad naturą. Delikatne, malarskie światy i poetyka niczym z obrazów Chagalla uwodzą widza i zapraszają w daleką podróż.

Stěpán Zavřel – (1932–1999) urodził się w Pradze. Dzieciństwo i młodość spędził w Czechosłowacji, studiował na Wydziale Kinematografii, gdzie zajmował się animacją.W 1959 roku Zavřel opuścił Czechosłowację. Dramatyczna ucieczka zakończyła się pobytem w obozie dla uchodźców w Trieście, skąd później wyruszył do Rzymu, by studiować malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti di Roma). Wkrótce przeniósł się do Niemiec, gdzie kontynuował studia w monachijskiej Kunstakademie na Wydziale Scenografii i Projektowania Kostiumów. Od 1965 do 1968 przebywał w Londynie i zajmował się reżyserią filmów animowanych w Richard Williams Studio.
 
Štěpán Zavřel przemierzył wszerz i wzdłuż całą Europę, by w końcu w 1968 roku osiąść w Rugolo (Sàrmede), małej wiosce położonej w regionie Veneto we Włoszech. Kupił opuszczony dom, który z czasem stał się centrum życia artystycznego dla wielu twórców z Europy i spoza kontynentu. Dziś ta mała wioska niedaleko Treviso to prawdziwie baśniowa kraina. Štěpán Zavřel wraz z artystami z różnych krajów udekorował freskami wiele budynków, także publicznych. Na specjalnej stałej ekspozycji w muzeum poświęconym artyście można oglądać około 80 dzieł Zavřela.
 
Zavřel prezentował swoje prace w wielu muzeach i galeriach na całym świecie, między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Centralnej i Hiszpanii. W 1982 roku Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku prezentowała jego dzieła na wystawie „Wenecja jutra”.

W 1983 roku zainicjował powstanie „Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej”, która jest obecnie znana jako „Le Immagini della Fantasia”. W 1988 roku stworzył Międzynarodową Szkołę Ilustracji, która działa do dziś. Jej wykładowcami są znani twórcy literatury dziecięcej, wśród nich między innymi polscy ilustratorzy: Józef Wilkoń i Joanna Concejo.
 
O Wydawnictwie Tatarak

Wydawnictwo Tatarak działa od 2007 roku. Pierwszą książką, która ukazała się naszym nakładem, był “Wilczek” z ilustracjami Józefa Wilkonia. Dzisiaj w katalogu mamy już ponad 60 tytułów dla czytelników w wieku 0-14 lat. Naszą misją jest wydawanie książek wartościowych, mądrych i pięknych, starannie dopracowanych zarówno pod kątem treści, jak i warstwy graficznej! Wszystkie zostają przygotowane z ogromną dbałością o szczegóły. W naszej ofercie znajdują się książki polskich i zagranicznych ilustratorów i pisarzy. Wśród nich: Eric Carle, Piotr i Józef Wilkoń, Dimiter Inkiow, Stepan Zavrel, Marta H. Milewska, Aina Bestard, Katarzyna Bogucka, Leo Lionni, Ali Mitgutsch, Max Kruse, Paweł Pawlak, Siri Kolu i wielu innych.

Dziękujemy Wydawnictwu Tatarak za udostępnienie wystawy Bibliotece.
Artykuł 8. FPK – Štěpán Zavřel – Ilustracje pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : 8. FPK – Štěpán Zavřel – Ilustracje