Dzikie rośliny jadalne i lecznicze w Krainie Jeziorki

1436
Ziołowe Spacery w Krainie Jeziorki
Ziołowe Spacery w Krainie Jeziorki

18 września br. serdecznie zapraszamy na kolejny spacer po okolicach Górek Szymona, podczas którego poznamy rośliny jadalne i lecznicze rosnące wokół nas. Jest to drugi spacer realizowany w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Piaseczna.

We wrześniu rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) i odbędzie się w dniach 16-22 września, a jego zwieńczeniem będzie Dzień Bez Samochodu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Warsztat poświęcony będzie dzikim roślinom jadalnym i leczniczym rosnącym w okolicach Piaseczna. Po terenach zielonych oprowadzać będzie Pan Karol Szurdak- etnobotanik, technik farmacji, biolog, od lat pogłębiający swoją wiedzę o roślinach, który opowie o właściwościach roślin, ich roli w kulturze oraz na jakie cechy trzeba zwracać uwagę by mieć pewność, że mamy do czynienia z tą a nie inną rośliną. Tereny zielone wokół nas są pełne roślin jadalnych i leczniczych, z których bogactwa nie zdajemy sobie sprawy.

Warsztat jest bezpłatny. Zbiórka 18 września o godzinie 10.00 na parkingu przy końcu ulicy Aleja Brzóz. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Chęć wzięcia udziału w warsztacie należy zgłaszać przez email: karol.szurdak@gmail.com

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/559990525200540/

Karol Szurdak – etnobotanik, technik farmacji, biolog, od lat pogłębiający swoją wiedzę o roślinach. Jego przygoda z roślinami leczniczymi zaczęła się w studium farmaceutycznym. Ważnym momentem w jego życiu było poznanie dr. hab. Łukasza Łuczaja i udział w prowadzonych przez niego warsztatach, na których wiedza teoretyczna wzbogacona była o praktykę zbioru i wykorzystania roślin. Swoją wiedzę pogłębiał studiując na Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek biologia i geologia, specjalność ochrona przyrody), jednak nie ograniczał się wyłącznie do zajęć teoretycznych – wielokrotnie brał udział w obozach botanicznych i spotkaniach sekcji botanicznej koła przyrodników ( prowadził je przez trzy lata). Uczestniczył też w ogólnopolskich konferencjach etnobotanicznych.

Nauka przez doświadczenie. Każdy z uczestników staje się badaczem przyrody, poznając ją dzięki osobistemu doświadczaniu i pracy grupowej. Podczas zajęć, łączę polską tradycję korzystania z roślin dziko rosnących ze zdobyczami współczesnej farmacji. Metodyka moich warsztatów opiera się na wiedzy botanicznej zdobytej na uniwersytecie jak i na doświadczeniu jakie zdobyłem podczas wieloletnich poszukiwań kontaktu z przyrodą, tj. zgłębianie wiedzy ludowej, uczestniczenie w licznych warsztatów, kursach i praca własna.

Zapraszamy serdecznie!

logo budżet obywatelski