Wizyta polskich dzieci z Żytomierza w Zalesiu Górnym

1734

W ostatnim tygodniu marca Zespół Szkół Publicznych w Zalesiu Górnym gościł dziesięcioro dzieci z Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.

Dzieci były w wieku naszych szóstoklasistów i gimnazjalistów (edukacja na Ukrainie odbywa się w jednej jedenastoletniej szkole). Nauczycielką, która zainicjowała współpracę z ŻOZPU, jest pani Agnieszka Gasper. W tym roku, pod jej nieobecność, wizytę zorganizowały panie Agnieszka Wojdyna oraz Dorota Zuchowicz, a zadanie miały wyjątkowo wymagające. Dzieci miały wypełniony czas aktywnościami codziennie od rana do wieczora. Uczestniczyły w lekcjach, jeździły na wycieczki i brały udział w grach terenowych. Widać było wielką radość z tego, że mogą gościć w Polsce, wśród życzliwych ludzi, co częstokroć podkreślała ich przeurocza opiekunka pani Wiktoria Zubarewa. Młodzież z Ukrainy miała okazję zwiedzać Stare Miasto oraz Muzeum Narodowe, ale również miała czas na zakupy oraz wypady na basen i do kina. Nauczyciele ze szkoły podstawowej w Zalesiu Górnym ochoczo dołączali się z pomocą, by naszym gościom niczego nie brakowało. Dzięki temu dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich – korzystały z mikroskopów (na lekcji przyrody), uczyły się sztuki origami, przygotowywały pyszności na zajęciach kulinarnych i uczestniczyły w nietypowych zajęciach plastycznych. A wszystko pod okiem profesjonalistów. Poruszając się po mieście, dzieci zakładały jednakowe koszulki, na których widniało hasło „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Jesteśmy pełni uznania dla pani Zubarewej za jej wytężony trud w krzewieniu polskości na niegdysiejszych wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Jak sama nam mówiła, są to zajęcia, które sprawiają jej największą radość i satysfakcję. W ramach podziękowań za gościnę, dzieci pokazały nam dwa przedstawienia. Nauczyciele z kolei zorganizowali zbiórkę materiałów dydaktycznych oraz przyborów szkolnych, które mogą się przydać w codziennym trudzie utrzymania polskich korzeni na wschodzie. Widzieć na własne oczy, czym jest ciągła batalia o utrzymanie naszych tradycji, jest ogromną inspiracją w codziennej pracy. Mamy nadzieję, że współpraca z Żytomierzem zostanie na stałe wpisana w nasz kalendarz wydarzeń szkolnych. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w takim wydarzeniu i liczymy na to, że inne szkoły również włączą się w podobne inicjatywy, nie tylko z Ukrainą, ale również z Białorusią czy Litwą.

ZSP Zalesie Górne