Edukacja ekologiczna w gminie Piaseczno w roku 2022

2025
Rajd rowerowy. Na zdjęciu duża grupa rowerzystów.
foto Agnieszka Jarzębska-Isio

Gmina Piaseczno prowadzi szereg działań edukacyjnych, które mają na celu zachęcenie mieszkańców do zmiany nawyków na bardziej proekologiczne. Dotyczą one zarówno działań prowadzonych w placówkach oświatowych, jak i podczas organizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska warsztatów, pikników czy pokazów.

Na początku roku 2022 klasy drugie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym SP 4 oraz zerówki w Przedszkolu nr 5 w Piasecznie wzięły udział w warsztatach ekologicznych, których tematem była ochrona środowiska w aspekcie czterech żywiołów: powietrza, ziemi, ognia i wody.
Dzieci uczestniczyły w rozmowach o zanieczyszczeniu powietrza i walce ze smogiem.

Omawiano temat zrównoważonego transportu – wspólnie wybieraliśmy alternatywne sposoby mobilności. Dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w życiu człowieka i zwierząt pełnią drzewa, dlaczego nie wolno wypalać traw, jak powinno się zachować, kiedy spotka się dzikie lub ranne zwierzę i jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym a także, co można zrobić z deszczówką.

warsztaty ekologiczne. Na nzdjęciu grupa dzieci z osobą propwadzącą, która trzyma książkę.
foto Archiwum CEM

Kolejne działania edukacyjne zorganizowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno zrealizowano dzięki udzielonej pomocy finansowej w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego na realizację zadania pn. „Działania proekologiczne w Gminie Piaseczno” w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”.
Dzięki funduszom mogliśmy zaoferować mieszkańcom bogatą ofertę działań o charakterze edukacyjnym i aktywnie uczestniczyć w kampaniach.

Zrównoważony Transport

Gmina Piaseczno już po raz ósmy przyłączyła się do Europejskiego Tygodnia Mobilności ETM. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.
Zachęcaliśmy mieszkańców gminy do zmiany przyzwyczajeń transportowych, które są niekorzystne dla środowiska, szczególnie dla powietrza, a tym samym do poprawy jakości życia. Podczas kampanii zorganizowano dwa rajdy rowerowe – na trasie, którą mogły pokonać całe rodziny oraz dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. W czasie wypraw odbyły się warsztaty w ramach programu ochrony powietrza oraz konkurs wiedzy z nagrodami oraz ogniska integracyjne.

Piknik ekologiczny na Górkach Szymona
foto Marta Marecka

Drugim dużym wydarzeniem w ww. kampanii był piknik ekologiczny na Górkach Szymona, podczas którego można było wygrać hulajnogi w konkursie wiedzy na temat zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Podczas imprezy zaprezentowano wiele stanowisk o charakterze edukacyjnym takich jak koło fortuny z nagrodami – pytania z zakresu ochrony środowiska, rowery wytwarzające prąd, gokarty napędzane energią słoneczną, stoły multimedialne. Były również warsztaty ekologiczne: sadzenie roślin, które oczyszczają powietrze w domu, bomby nasienne, stanowisko dot. ochrony powietrza, energii wiatru. Na najmłodszych czekały dmuchańce ze strefą relaksu dla dorosłych, w której można było przeczytać ważne informacje o wymianie „kopciuchów” i dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. 
Na najmłodszych uczestników czekał Ekoporadnik – kolorowanka przygotowana z myślą o kampanii ETM, który wskazuje EKO działania, jakie podejmowane są na terenie gminy Piaseczno. W tematyce kolorowanki poruszane są tematy zanieczyszczenia powietrza, smogu, niskiej emisji, zmian klimatycznych, ochrony powietrza i zrównoważonego transportu, roli zieleni w poprawie jakości powietrza. Przewodnikiem wśród wymienionych tematów jest przyjaciel gminy Piaseczno – baranek Żywiołek. W książeczkach rozpoznawalne są kluczowe miejsca dla miasta i gminy Piaseczno jako element budowania poczucia wpływu na czystość powietrza w miejscu zamieszkania.

Ekopiknik na rynku

Kolejną akcją, do której przyłączyła się Gmina Piaseczno, był „Dzień czystego Powietrza”. Dzięki pozyskanej dotacji można było zorganizować na Placu Józefa Piłsudskiego w Piasecznie warsztaty dla uczniów klas 4-8, podczas których uczniowie mieli okazję poszerzać swoją wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza, wpływu smogu na zdrowie i sposobów walki z zanieczyszczeniami a przy okazji dobrze się bawić. Warsztaty były prowadzone w formie pikniku – miasteczka ekologicznego, na które składały się takie stanowiska jak:
– Kino Rowerowe: tu dzieci pedałując wytwarzały prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający pokaz multimedialny,
– Ekologiczny dom z przestrzenny EKO Memory,
– Przestrzenna gra planszowa, w której uczniowie sami są pionkami.
Uzupełnieniem miasteczka była wystawa składająca się z różnych tablic zawierająca treści związane z tematem „Dnia Czystego Powietrza”.

Spektakle dla najmłodszych

Urozmaiconym wydarzeniem, w ramach kampanii z okazji Dania Czystego Powietrza było zorganizowanie 11 spektakli teatralnych o tematyce ekologicznej dla dzieci klas 1-3 z piaseczyńskich szkół podstawowych.

Teatrzyk ekologiczny
foto Marta Marecka

Przedstawienie, które mogły obejrzeć dzieci to „Alladyn: na ratunek światu”. Bohater zamiast bogactw i szczęścia pragnie uratować całą planetę przed nadciągającą nieuchronnie katastrofą ekologiczną i tym samym zdobyć serce księżniczki Dżasminy. Tematyka spektaklu to zagadnienia związane z niską emisją, smogiem, zanieczyszczeniem powietrza i degradacją środowiska naturalnego.

Wspólne sadzenie drzew

Drzewa i rośliny są bezcennym skarbem, którego znaczenie dla naszego zdrowia i życia wielu nie rozumie i nie docenia. Dlatego zorganizowano na terenie gminy 39 warsztatów dla szkół podstawowych, przedszkoli. Oprócz części wykładowej, w ramach której została zaprezentowana rola drzew w procesie oczyszczania powietrza, każdy uczestnik został zaangażowany w proces sadzenia.

Warsztaty roślinne
foto Marta Marecka

W przygotowanych w ramach warsztatów doniczkach dzieci wysiewały przygotowane wcześniej nasiona ziół. Dowiedziały się także, jak należy dbać o roślinki, żeby zmieniały się w małą fabrykę tlenu. Zwieńczeniem warsztatów było wspólne posadzenie przez każdą grupę na terenie własnej placówki jednej sadzonki drzewa. Jako sadzonki drzew zostały wybrane tzw. „drzewa tlenowe” (z ang. oxytree), a także inne, które dostarczają największe ilości tlenu np. lipa czy robinia akacjowa.
Dzięki programowi edukacyjnemu pogłębiliśmy wiedzę młodych mieszkańców gminy. Uświadomiliśmy – jak ważne jest dbanie o czyste i zdrowe powietrze oraz pokazaliśmy co my jako ludzie możemy zrobić, aby jego jakość się poprawiała.

Wyżej wymienione działania organizowane były przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej.

Logotyp Mazowsze dla czystego powietrza