Spotkanie z Renatą Kuryłowicz z Worka Kości

72

Już 8 maja rozpoczynamy Kryminalny Tydzień Bibliotek. Zainaugurujemy go wyjątkowym wydarzeniem – spotkaniem z Renatą Kuryłowicz, znaną szerzej jako Renata z Worka Kości – autorką popularnych podcastów true crime, historyczką sztuki oraz pasjonatką mrocznych tematów obecnych w kulturze i historii.
Podczas prelekcji „Zbrodnia i śmierć z miłości” zagłębimy się w świat zbrodni zrodzonych z namiętności, obsesji i emocji, które potrafią przekroczyć granice rozsądku i moralności.
Miłość potrafi inspirować do rzeczy pięknych i wzniosłych. Ale… nie zawsze.
Zdarza się, że w imię uczucia odbieramy życie.
Że zatrzymujemy przy sobie ciało ukochanej osoby, tak długo, jak to możliwe.
Że ogarnięci żarem emocji posuwamy się do czynów niewyobrażalnych – przerażających, niezrozumiałych, granicznych.
Gdy uczucie wymyka się spod kontroli, staje się początkiem tragedii.
To nie fikcja. To autentyczne historie ludzi, którzy pozwolili, by miłość zamieniła się w obsesję – a ta doprowadziła do zbrodni.
Prelekcja „Zbrodnia i śmierć z miłości” ukaże literaturę kryminalną nie tylko jako opowieść o przestępstwach, ale także jako zwierciadło, w którym odbija się kondycja współczesnego człowieka.
Czy kryminał to jedynie sensacja? A może przestrzeń do refleksji nad moralnością, relacjami, społecznymi lękami i historią?
Wydarzenie łączy w sobie elementy antropologii śmierci, kryminologii oraz literatury popularnej – bogate w symbolikę, motywy namiętności, szaleństwa i zemsty.
Spotkanie poprowadzi  Renata Kuryłowicz / Renata z Worka Kości, która tworzy podcast, pisze i opowiada o antropologii śmierci, zbrodniach, egzekucjach i prawdziwej makabrze. Historyczka sztuki. Znawczyni tematyki z zakresu kryminalistyki i kryminologii. Autorka bloga i podcastu „true crime” „Zbrodnie bez cenzury” (dostępny na YT i platformach audio), „Czarna Seria” i „Lady Killers. Jak zabijają kobiety” (Audioteka) oraz serii audio „Dahmer. Kanibal z farbyki czekolady”, za którą dostała nominację do nagrody Bestsellery Empiku 2024.
Twórczyni pierwszego na świecie domu burleski i kryminału, a zarazem autorskiego baru koktajlowego Worek Kości (powstał w 2017r.). Wieloletnia wydawczyni książek z doświadczeniem kierowania działem redakcji prozy zagranicznej, literatury faktu oraz prowadzenia wydawnictwa jako współwłaścicielka.
Prowadziła zajęcia z kobietami osadzonymi w warszawskim Areszcie Śledczym na Grochowie.
Artykuł Spotkanie z Renatą Kuryłowicz z Worka Kości pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Spotkanie z Renatą Kuryłowicz z Worka Kości