Akcja liczenia wróbli i mazurków na terenie gminy Piaseczno 2024

288
Akcja liczenia wróbli i mazurków w Chojnowskim Parku Krajobrazowym
Akcja liczenia wróbli i mazurków w Chojnowskim Parku Krajobrazowym

To już czwarty rok akcji w Chojnowskim Parku Krajobrazowym! W 2024 roku do wspólnego liczenia wróbli i mazurków zapraszamy uczące się stacjonarnie klasy I-III z terenu gminy Piaseczno.

Aby wziąć udział w akcji należy przeprowadzić lekcję na temat wróbli i nauczyć uczniów rozpoznawać wróble od mazurków. Następnie, w dniach 4-8 marca 2024 roku, należy wybrać się z klasą na spacer dokoła szkoły i policzyć wszystkie napotkane po drodze wróble i mazurki. Spacer może trwać dowolną ilość czasu, sugerowanym czasem trwania jest godzina lekcyjna.

Jeżeli posiadacie Państwo lornetki, warto zabrać je ze sobą. Po spacerze należy przesłać uzupełnioną kartę obserwacji na adres edukacjachpk@parkiotwock.pl Kartę obserwacji oraz przykład jej uzupełnienia można pobrać pod artykułem.

Klasy, które zaobserwują najwięcej osobników otrzymają drobne upominki ufundowane przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Gminę Piaseczno.

Do akcji zapraszamy szkoły z terenu gminy Piaseczno. W szczególności zapraszamy do udziału w akcji szkoły położone w otulinie oraz bliskim sąsiedztwie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. W załącznikach znajdują się: krótki instruktaż dla uczniów, karta obserwacji do wypełnienia i przykładowo wypełniona karta obserwacji.

Pliki do pobrania:
Prezentacja – instruktaż
Karta obserwacji
Przykładowa wypełniona karta obserwacji


Wróbel czy mazurek? Kto się kryje w krzaku? W marcu również organizowane są akcje liczenia wróbli i mazurków. Ale czy wiecie jak je odróżnić? Film zawiera napisy.