Autobus 739. Na zdjęciu burmistrz, w tle autobus.
Autobus linii 739 / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Jeszcze w listopadzie na trasie linii 739 pojawią się dodatkowe kursy autobusów realizowane przez pojazdy przegubowe.

Pojawienie się buspasa na ulicy Puławskiej zwiększyło dodatkowo zainteresowanie mieszkańców transportem publicznym. Tłok w autobusach linii 739 w godzinach szczytu, potwierdzony analizami Zarządu Transportu Miejskiego, skłonił nas do szukania rozwiązania, które pozwoliłoby poprawić warunki podróżowania do Warszawy naszych mieszkańców. Oczywiście docelowym rozwiązaniem ma być realizacja połączeń przez autobusy przegubowe. Zanim jednak będzie to możliwe, konieczne jest przebudowanie skrzyżowania ulic Julianowskiej i Przesmyckiego, gdzie możliwe będzie zawracanie liczącego 18 metrów autobusu. Inwestycja ta jest jednak na razie na etapie projektowania.

– Zastanawialiśmy się więc z ZTM nad tym, co moglibyśmy zrobić już teraz, by poprawić sytuację pasażerów korzystających z tego połączenia – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. W porozumieniu z Warszawą, bazując na możliwościach technicznych, dostępności taboru oraz kierowców, wypracowano rozwiązanie, które pozwoli znacząco zwiększyć liczbę miejsc w autobusach w porannym szczycie. W rozkładzie jazdy pojawią się dodatkowe kursy realizowane na krótszej trasie (do przystanku NADZIEI), ale z wykorzystaniem autobusów przegubowych.

– Dzięki temu w jednej godzinie będzie 8 kursów, co ok. 6-9 minut, gdzie co drugi kurs będzie realizowany przez autobus przegubowy. To rozwiązanie zwiększa podaż miejsc prawie dwukrotnie! – podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.

Nowy rozkład jazdy prawdopodobnie zacznie obowiązywać już od poniedziałku 20 listopada 2023 r. O terminie wprowadzenia zmian ZTM poinformuje niebawem na swojej stronie internetowej: www.wtp.waw.pl.