Ruszyła 2. edycja akcji adopcji świątecznych drzewek, organizowana przez grupę Alarm dla Klimatu Piaseczno.
Jeśli kupisz na święta drzewko w donicy, nie wyrzucaj go, tylko po świętach dostarcz do specjalnych punktów odbioru choinek. Zebrane choinki oddane zostaną naturze! – Już teraz śpieszymy powiedzieć, że jednym z miejsc, gdzie będziemy sadzić choinki, jest placówka Domy Dzieci w Pęcherach. Zatem każdy z nas może stać się w tej akcji również św. Mikołajem i podarować dzieciom swoją choinkę. Lokalizacje punktów będziemy podawać bezpośrednio osobom zgłaszającym chęć oddania drzewka. Wybierzemy punkt położony najbliżej miejsca zamieszkania takiej osoby – wyjaśniają organizatorzy akcji.
Tak jak w 1. edycji akcji prosimy o zakupy drzewek doniczkowych z renomowanej szkółki czy zaufanych punktów sprzedaży choinek. Drzewko powinno być w doniczce od jego narodzin lub być dobrze ukorzenione w tejże doniczce, a następnie pielęgnowane i podlewane (szczegóły patrz niżej).
Jak poprzednio personalizujemy także drzewka, każdy dostarczyciel choinek proszony jest o przypięcie swojemu drzewku plakietki z imieniem. Łatwiej będzie członkom Alarmu dla Klimatu monitorować los choinek.
Akcja trwa do 15 stycznia 2021 r., dostawy choinek do wskazanych punktów odbywają się we własnym zakresie. Zasięg akcji: gmina Piaseczno i gminy sąsiadujące!
Swoją chęć udziału w akcji zgłaszajcie na priv strony https://www.facebook.com/Alarm-dla-Klimatu-102873891495679 lub na mail alarmdlaklimatu.piaseczno@gmail.com (dostawy drzewek po świętach umawiamy indywidualnie )
Zasadźmy razem świąteczny LAS CHOINEK!
👉Żeby jednak akcja zakończyła się powodzeniem to muszą być spełnione pewne warunki:
Najważniejszy jest pierwszy krok – zakup właściwej choinki.
Warunek absolutnie priorytetowy to wybór zaufanego miejsca zakupu choinki, mogą to być renomowane szkółki czy zaufane punkty sprzedaży choinek, gdzie kupicie choinkę uprawianą w doniczce od jej narodzin lub choinkę dobrze ukorzenioną w tejże doniczce. Drzewko musi mieć korzenie, niby sprawa oczywista a jednak duża część choinek na rynku sprzedawanych w doniczkach korzeni nie posiada lub są one mocno uszkodzone.
👉Jak rozpoznać czy choinka nie jest oszukana? W donicy powinniście widzieć solidnie ubitą czarną ziemię, a nie piach, czy niedbale wrzuconą ziemię, a po drugie to korzenie muszą się gdzieś zmieścić, więc wielkość doniczki nie powinna być mniejsza niż połowa średnicy korony drzewka w jego najszerszym punkcie.
Ostatni element na który warto zwrócić uwagę przy zakupie to gatunek drzewka, najlepiej przyjmują się świerki w tym świerk pospolity i świerk kłujący. Dużo gorzej jest z jodłami, bo te w odróżnieniu od świerków maja palowy system korzeniowy, więc przyjmą się tylko te, które były uprawiane od początku w pojemniku.
👉 Dalsze kroki są związane z właściwą pielęgnacją.
Nie można dopuścić do przesuszenia choinki. Drzewko należy trzymać w domu krótko, maksimum 2 tygodnie, z dala od wszelkich źródeł ciepła i regularnie podlewać tak, by ziemia była wilgotna.
Nie należy też obcinać czubka.
Po upływie 2 tygodni zasadzić jak najszybciej się da, jak tylko ziemia nie jest zmrożona i od czasu do czasu podlewać, aż do wiosny – jeśli tylko nie ma mrozów.
👉 Jeśli po upływie 2 tyg. nie zdołamy jej od razu zasadzić, to należy wystawić choinkę na dwór i podlewać z umiarem jeśli oczywiście temp. nie spada poniżej zera. W przypadku mrozów od -5 st. powstaje ryzyko, że korzenie przemarzną i wtedy tuż przed dużym mrozem dołujemy, czyli wykopujemy dołek w ziemi, tam wstawiamy choinkę w doniczce, a dół zasypujemy piaskiem. Zabieramy choinkę to nieogrzewanego pomieszczenia typu piwnica, garaż (tylko ze światłem i tam nadal podlewamy). Najgorszy jest wiatr, więc jeśli nie mamy piwnicy to chowamy ją w zaciszne miejsce i przy mrozach nie podlewamy, możemy otoczyć donicę kocem, styropianem i zdylatować do gruntu (np. postawić na styropianie, palecie).
Co dalej ❓
Tak pielęgnowane drzewko dostarczacie do punktów odbioru choinek. Lokalizacje punktów będziemy podawać po waszym zgłoszeniu. Wybierzemy punkt położony najbliżej.