We wtorek w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbył się bardzo ciekawy i na czasie wykład pt.;” Co z tymi feminitywami”, który prowadziła pani Joanna Weyna- polonistka, glottodydaktyczka i redaktorka.
Feminatywy w języku polskim to żeńskie formy gramatyczne używane do określenia kobiet w kontekście ich zawodów, funkcji, tytułów czy innych charakterystyk. Tworzone są najczęściej poprzez dodanie żeńskiej końcówki do męskiego rzeczownika, np. prezeska, pilotka czy magistra, premiera.
Feminatywy tworzone zgodnie z zasadami słowotwórstwa są poprawne i dopuszczalne, a nawet polecane przez Radę Języka Polskiego.
Używanie feminatywów przyczynia się do podkreślenia równych szans i roli kobiet w różnych zawodach i rolach społecznych, a także ich obecności w przestrzeni publicznej. Są odpowiedzią na rosnącą świadomość i rosnący wpływ kobiet w społeczeństwie, oraz na chęć zaspokojenia społecznych i językowych potrzeb. Używanie feminatywów pomaga widzieć i uznawać kobiety w tych samych rolach, co mężczyźni, a także w różnych dziedzinach życia.
W wykładzie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr5 w Piasecznie.
Artykuł Co z tymi feminitywami- wykład pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.
Źródło: Biblioteka Publiczna : Co z tymi feminitywami- wykład