„Czysta Ziemia Ziemowita” – spektakle w przedszkolach

849
Czysta Ziemia Ziemowita – spektakle w przedszkolach
Czysta Ziemia Ziemowita – spektakle w przedszkolach

W listopadzie 2023 roku do piaseczyńskich przedszkoli zawita kolorowy ptak Ziemowit, papuga Rózia oraz Czarodziej Czarek. To właśnie oni będą edukować najmłodszych w zakresie właściwego postępowania z odpadami, zalet recyklingu oraz konieczności ochrony naszej planety.

Spektakle pn. „Czysta Ziemia Ziemowita” zostały przygotowane przez Wydział Gospodarki Odpadami w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Gminy Piaseczno pn. „Odpadów mniej – ziemi lżej”. Przedstawienia odbędą się w jedenastu piaseczyńskich przedszkolach i będą przeznaczone dla dzieci 3-6 letnich.

Magia segregacji i recyklingu

Spektakl opowiada historię Czarodzieja Czarka, który nie potrafi właściwie postępować z wytworzonymi przez siebie odpadami. Jego nauczycielami stają się Ziemowit i Rózia, którzy wyjaśniają bohaterowi zasady segregacji odpadów oraz wskazują, że niewłaściwe postępowanie z odpadami ma poważne konsekwencje dla środowiska, zdrowia ludzi oraz całej przyrody. Czarek, poznawszy tajniki magii segregacji, przeprowadza w spektaklu magiczny pokaz, prezentuje dzieciom, jak z odpadów można tworzyć nowe, użyteczne produkty. Dzięki temu dzieci dowiedzą się, że odpady są również szansą na tworzenie czegoś wartościowego, jak np. ozdoby czy zabawki.

Przedstawienie  „Czysta Ziemia Ziemowita” nie tylko uczy dzieci segregacji odpadów, ale także pokazuje, że niewłaściwe postępowanie z nimi prowadzi do zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby, co ma negatywne  skutki zarówno dla zdrowia ludzi, jak i stanu środowiska. Ponadto inspiruje najmłodszych do podejmowania działań, dzięki którym w przyszłości będą mogły żyć w czystszym i zdrowszym środowisku.

Edukacja najmłodszych

Edukacja w zakresie ochrony środowiska jest niezwykle ważna, a jej rozpoczęcie już w młodym wieku przynosi wiele korzyści. Dzieci są bardziej podatne na wyrabianie dobrych nawyków. Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat pomaga w utrwalaniu proekologicznych zachowań, takich jak segregacja odpadów, oszczędzanie energii czy dbanie o czystość środowiska. W miarę uczenia się o ekologii, dzieci stają się bardziej świadome problemów środowiskowych, co również pozwala im podejmować  przemyślane decyzje i wpływać na zachowanie rówieśników i członków rodziny.

Spektakl pn. „Czysta Ziemia Ziemowita” jest jednym z elementów kampanii edukacyjnej  Wydziału Gospodarki Odpadami, realizowanej pn. „Odpadów mniej – ziemi lżej”. W jej ramach, dla najmłodszych mieszkańców gminy zostały również opracowane książeczki z zadaniami, które również poprzez zabawę mają za zadanie zwiększać ich wiedzę na temat właściwego postępowania z odpadami. Za pomocą zadań, rebusów oraz kolorowanek najmłodsi uczą się zasad segregacji odpadów.

Czysta Ziemia Ziemowita - spektakle w przedszkolach
Czysta Ziemia Ziemowita – spektakle w przedszkolach

Więcej informacji: „Czysta Ziemia Ziemowita” – spektakle w przedszkolach