Dzień Strażnika Miejskiego

431
Straż Miejska Gmina Piaseczno
foto: Marcin Borkowski

29 sierpnia, w 22. rocznicę uchwalenia ustawy określającej zasady działania straży gminnej przypada święto tej formacji mundurowej, która dba o porządek i bezpieczeństwo w naszych miejscowościach.

Na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy jak szeroki zakres obowiązków i zadań realizuje Straż Miejska, nierzadko zbyt pochopnie oceniając ich pracę. Warto więc pamiętać, że w przypadku naszej gminy, w skład której wchodzi aż 32 miejscowości i mieszka, bądź przebywa u nas blisko 100 tysięcy osób, 20 osobowy skład straży miejskiej m.in.: obsługuje system monitoringu miejskiego, prowadzi sprawy z zakresu odłowu bezpańskich zwierząt, współpracując ze schroniskiem „Na Paluchu”, a także z przychodniami weterynaryjnymi w zakresie czipowania i sterylizacji zwierząt, prowadzi szeroko zakrojone akcje edukacyjno-szkoleniowe w szkołach i przedszkolach, posiadając m.in. dwa profesjonalne miasteczka rowerowe, prowadzi patrole „antysmogowe”, czuwa nad przestrzeganiem przepisów drogowych, zwłaszcza nieprawidłowego parkowania, interweniuje na zgłoszenia o zakłócaniu ładu i porządku, zabezpiecza imprezy gminne, a także rejony zagrożone w sytuacjach awaryjnych, prowadzi patrole z wykorzystaniem zarówno radiowozów, rowerów jak i piesze.

– W tym szczególnym dla nich dniu, dziękuję pracownikom Straży Miejskiej za ich pracę, niełatwą, bo z założenia narażoną na sytuacje konfliktowe i życzę tylko udanych interwencji oraz szacunku ze strony mieszkańców – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, I Zastępca Burmistrza, nadzorująca w gminie pracę Straży Miejskiej.  – Zapraszam też zainteresowanych do wstępowania w szeregi miejskich strażników, chcemy wzmacniać działania tej formacji, gdyż zdajemy sobie sprawę, że nikt inny nie rozwiąże za nas problemów, którymi zajmuje się ta służba. Dlatego prowadzimy kolejne nabory, doposażamy funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt oraz przeprowadzamy specjalne szkolenia – dodaje Pani wiceburmistrz.