Egzaminy na kartę rowerową

1735
Egzamin na kartę rowerową w Zalesiu Górnym. Na zdjęciu uczestnicy egzaminu omawiają wraz z przedstawicielem Komendy powiatowej Policji w Piasecznie oraz Straży Miejskiej trasę egzaminacyjną. Na przejściu dla pieszych stoi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.
foto: Agata Pośniak

Uczniowie klas V i VI ze szkół podstawowych z terenu Gminy Piaseczno będą mieli możliwość zdawania egzaminu na kartę rowerową. Aby otrzymać ten dokument, niezbędne jest zdanie egzaminu weryfikującego znajomość przepisów oraz umiejętności jazdy.

Celem egzaminu jest sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym oraz zdobycie uprawnień do poruszania się rowerem po drodze. Uczniowie są przygotowywani do egzaminu w szkołach, gdzie pierwszym etapem jest zdanie części teoretycznej.

Egzamin praktyczny odbywa się w „Miasteczku mobilnym”, którym dysponuje piaseczyńska Straż Miejska. Miasteczko mobilne posiada znaki drogowe, maty symulujące drogę, przejście dla pieszych, skrzyżowanie a nawet rondo. Wszystkie te elementy odpowiednio ułożone symulują prawdziwą drogę, na której młodzież szkolna może bezpiecznie trenować czy zdawać egzamin na kartę rowerową.

Dzięki współpracy Straży Miejskiej z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie egzaminy odbywają się na terenie naszych szkół. – To dla nas bardzo ważne, aby nasi uczniowie wiedzieli jak bezpiecznie i prawidłowo poruszać się po drodze rowerem – mówi Wiceburmistrz Hanna Kułakowska- Michalak.  Przed wakacjami do egzaminu na kartę rowerową przystąpi blisko 500 uczniów – dodaje.

Pierwszy egzamin odbył się 28 września 2020 roku, do którego przystąpiło 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. W trakcie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali odblaski, które ochoczo przypinały do swoich rowerów czy plecaków.

Jesienią planowane są kolejne egzaminy na kartę rowerową, do których przystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Józefosławiu, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej w Jazgarzewie, Szkoły Podstawowej w Gołkowie oraz Szkoły Podstawowej w Chylicach. Wiosną do egzaminu przystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej w Głoskowie.