Elektroniczne tablice na przystankach

4423
Elektroniczna tablica przy dworcu PKP w Piasecznie
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Rozbudowujemy System Informacji Pasażerskiej. Pierwsze elektroniczne tablice przystankowe wyświetlają już informacje o godzinach przyjazdu autobusów.

Pierwsza elektroniczna tablica z informacją pasażerską pojawiła się kilka dni temu na przystanku KUSOCIŃSKIEGO 02.

Elektroniczne tablice na przystankach. Na zdjęciu tablica obok przystanku Kusocińskiego )1 przy ul. Wojska Polskiego.
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Kolejna została właśnie zainstalowana na pętli autobusowej przy dworcu PKP.

– Tutejsza tablica, ze względu na dużą liczbę połączeń obsługiwanych w tym węźle komunikacyjnym, jest większa od standardowych tablic przystankowych – zwraca uwagę wiceburmistrz Robert Widz. Tablica powinna zacząć działać w najbliższy czwartek. W samym budynku dworca PKP już od jakiegoś czasu działa monitor, na którym pokazane są godziny odjazdu autobusów.

Do końca tygodnia zainstalowana zostanie też kolejna – na przystanku SZKOLNA 01 przy ul. Puławskiej.

– Jesteśmy w trakcie zakupu wiat autobusowych i ekranów LCD, na których pojawią się nie tylko informacje o rozkładzie jazdy autobusów, ale też inne informacje, które Gmina będzie chciała udostępnić pasażerom – informuje wiceburmistrz Robert Widz. – Nowe wiaty pojawią się na przystankach DWORCOWA 06 i URZĄD MIASTA 01.

Informacja w aplikacji, kody QR i funkcja NFC

Na każdej gminnej wiacie przystankowej pasażerowie powinni znaleźć planszę, do której można zbliżyć smartfon z funkcją NFC i uzyskać informację o nadjeżdżających autobusach.

Elektroniczne tablice na przystankach. Na grafice naklejka Systemu Informacji Pasażerskiej z grafika informującą o możliwości uzyskania informacji dzięki kodowi QR lub funkcji NFC– Czas przyjazdu autobusów określany jest na podstawie jego pozycji GPS, a gdy to jest niemożliwe, na podstawie rozkładu jazdy. Można zapisać sobie w przeglądarce adres danego przystanku i sprawdzić kiedy przyjedzie autobus jeszcze przed wyjściem na przystanek – mówi wiceburmistrz. – Już wkrótce uruchomimy informację na stronie www, gdzie będzie można wyszukać przystanek i sprawdzić godzinę przyjazdu autobusów.

W elektronicznej wersji Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca użytkownicy mają dostęp m.in. do mapy z położeniem autobusów, co pozwala sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się interesujący nas autobus.

Elektroniczne tablice na przystankach. Na grafice zdjęcie mapy z aplikacji pozwalającej śledzić trasę autobusów.– Wszystko po to, by łatwiej było korzystać z transportu publicznego – a w naszej gminie mamy najbardziej rozwiniętą sieć połączeń linii L ze wszystkich gmin w aglomeracji warszawskiej – podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.