Fotorelacja ze spotkania autorskiego z Agnieszką Cubałą – Piaseczno ’44

2742
Foto relacja ze spotkania autorskiego z Agnieszką Cubałą - Piaseczno '44
foto: Marcin Borkowski

1 sierpnia 2019 roku odbyło się spotkanie autorskie z panią Agnieszką Cubałą na temat książki “Piaseczno ’44 – miasto i ludzie”.

O tym, że temat Powstania Warszawskiego wciąż jest żywy w naszych sercach, świadczy zainteresowanie nowym wydawnictwem i samym spotkaniem, na które przybyło blisko 250 osób. Rozmowę z Panią Agnieszką Cubałą poprowadziła Nina Harbuz – dziennikarka i studentka psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji, która pytała o sam proces zbierania materiału, o interesujące historie dotyczące ludności cywilnej, która pomagała powstańcom, a także o opis walk, które się rozgrywały w pobliskich lasach. Jak przyznała autorka, zbierając materiały, natknęła się na tak dużo treści i dokumentów dotyczących Piaseczna, że nie była w stanie ująć wszystkich kwestii w książce, która miała swoje ograniczenia wydawnicze. Być może jednak materiały te posłużą do przygotowania kolejnego wydawnictwa. Podczas spotkania był również czas na pytania od publiczności i chwila na autografy, poczym autorka udała się na umówione spotkania w radio i telewizji, gdzie też opowiadała o swoich najnowszych publikacjach.

Książka “Piaseczno ’44 – miasto i ludzie”, która ukazała się nakładem Gminy Piaseczno, jest częścią większego projektu wpisującego się w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. Podejmując współpracę z Gminą Piaseczno, pasjonatka historii Powstania Warszawskiego, Agnieszka Cubała, miała już częściowo zebrany materiał dotyczący naszego miasta, na który natrafiała przy przygotowywaniu poprzednich książek dotyczących różnych obliczy i kontekstów Powstania. Autorka ma na swoim koncie takie publikacje jak „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego”, „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i … Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy”, „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia” oraz „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Równolegle z książką o Piasecznie, na rynku pojawiła się najnowsza książka autorki “Miłość ’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”, która obecnie jest bestselerem na rynku księgarskim.

Pan Agnieszka pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała też hasła autorskie do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie’44”. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie powstańczych losów Piaseczna i jego najbliższych okolic, a także upamiętnienie mieszkańców miasta, którzy uczestniczyli tak bezpośrednio w walkach na omawianym terenie, jak i w samej Warszawie. Wydanie książki sfinansowało Biuro Promocji i Kultury ze środków Gminy Piaseczno.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania:

Jeżeli ktoś nie mógł pojawić się na spotkaniu autorskim, to książka przekazana została w odpowiednim nakładzie wszystkim filiom biblioteki publicznej w Piasecznie oraz bibliotekom szkolnym na naszym terenie. Zachęcamy również do pobrania książki w formacie pdf.

Plik PDF do pobrania: Piaseczno ’44 miasto i ludzie.

książka Piaseczno '44 - miasto i ludzie