Gimnazjaliści z Piaseczna u braci wikingów

1327
Gimnazjaliści z Piaseczna u braci wikingów
Gimnazjaliści z Piaseczna u braci wikingów

Podróż promem przez Bałtyk, uczta w starej wiosce wikingów, zakwaterowanie w pięciogwiazdkowym hotelu Hilton, zwiedzanie Sztokholmu i jego okolic, wycieczka na szkiery oraz niespodziewane spotkanie z reprezentacją Polski w piłce nożnej to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na piaseczyńskich gimnazjalistów podczas ich wizyty w partnerskiej szwedzkiej gminie Upplands Vasby.

Równo rok temu gościliśmy w Piasecznie grupę młodzieży z Upplands Vasby. Na początku czerwca tego roku, zgodnie z podpisaną wcześniej przez obie gminy umową o partnerstwie, do Szwecji pojechali gimnazjaliści z naszego terenu. W dwudziestoczteroosobowej delegacji znaleźli się uczniowie wytypowani przez dyrekcje i rady pedagogiczne wszystkich gimnazjów z terenu gminy Piaseczno oraz wyróżniająca się młodzież reprezentująca Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, Hufiec ZHP Piaseczno, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Piasecznie oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Gospodarze bardzo starannie przygotowali plan pobytu naszej młodzieży w ich gminie. Był w nim czas zarówno na zwiedzanie, gry i zabawę, jak i oficjalną kolację z władzami miasta. – Program był tak wypełniony i napięty, że aż kręciło mi się w głowie, ale to dobrze, bo oznacza, że dużo zobaczyliśmy – żartuje Kasia Skierbiszewska z Gimnazjum w Gołkowie.
Szwedzka młodzież i opiekunowie powitali naszą delegację w zrekonstruowanej wiosce wikingów, która jest atrakcją turystyczną ich gminy. Na zmęczonych dwudziestogodzinną podróżą promem gimnazjalistów czekało tam ognisko i szwedzkie przysmaki, m.in. szaszłyki z łososia. Po odpoczynku ubrana w historyczny strój przewodniczka oprowadziła wycieczkę po skansenie, gdzie zachowały się ponadtysiącletnie kamienie z pismem runicznym wikingów.
Prawdziwą atrakcją dla młodzieży z Piaseczna okazał się hotel, w którym zostali zakwaterowani. Do ich dyspozycji oddane zostało całe piętro w pięciogwiazdkowym drapaczu chmur sieci Hilton. Jak nadmienili organizatorzy, pobyt w tym luksusowym hotelu z basenem, sauną, siłownią oraz wszystkimi wygodami był możliwy dzięki sponsoringowi właściciela hotelu. Zaangażowanie miejscowego biznesu w działania gminy, szczególnie jeśli chodzi o sprawy i inwestycje związane z młodzieżą, jest bardzo charakterystyczne dla naszego partnerskiego miasta. Nasza młodzież mogła się o tym przekonać, oglądając boiska, place zabaw, specjalne parki z torami dla rowerów, rampami dla deskorolek oraz ściankami do wspinaczki, wybudowane i obsługiwane ze środków prywatnych przedsiębiorców.
Czterodniowy pobyt w Szwecji pomyślany został tak, by nasza młodzież spędzała czas na wspólnym zwiedzaniu Sztokholmu i jego okolic ze swoimi rówieśnikami z Upplands Vasby. – Obawiałam się, że będą to osoby próbujące ze wszystkimi szczegółami opowiedzieć historię swojego miasta, tymczasem okazali się bardzo wyluzowani, dowcipni i przyjacielscy, można było z nimi pogadać niemal o wszystkim. Mam nadzieję utrzymać kontakt z niektórymi z nich – mówi Asia Kornaszewska z Gimnazjum w Złotokłosie. Integracja młodzieży z obu gmin oraz wykorzystanie w praktyce znajomości języka angielskiego przez naszych gimnazjalistów były głównym celem i zamierzeniem tego wyjazdu.
Obok typowo turystycznych wycieczek, w trakcie których zwiedzono Sztokholm, tamtejszy skansen, muzeum statku Waza, oraz wycieczki statkiem na jedną z wysepek archipelagu sztokholmskiego nie zabrakło też czasu na wspólne gry i zabawy organizowane wieczorami w tamtejszym Centrum Młodzieżowym. Na długo pozostanie uczestnikom wyjazdu w pamięci także pobyt w sztokholmskim wesołym miasteczku, skąd rozbawiona młodzież wróciła do hotelu dopiero po… północy.
Prawdziwą kropką nad i, zwieńczeniem pobytu w Upplands Vasby było niespodziewane spotkanie z polską kadrą piłki nożnej, która przyjechała do Szwecji na mecz eliminacji mistrzostw Europy. Nasza reprezentacja ulokowała się w tym samym hotelu, a zdziwieni piłkarze i trenerzy, rozdając autografy, nie mogli się nadziwić, co młodzież z Piaseczna robi w tak drogim hotelu. Liczyli na anonimowość, a tak przyszło im spożywać obiad w towarzystwie czternastolatków śpiewających “Do boju Polsko…”. Niestety, w przeciwieństwie do naszych młodych orłów, które rozgromiły na sali gimnastycznej szwedzką młodzież 16 do 4, ich wyjazd do Szwecji okazał się nie tak udany.